W marcu Ukraina zwiększyła eksport produktów rolnych o 12% - UKAB
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji
W marcu 2023 roku Ukraina wyeksportowała 7,8 mln ton kompleksowych produktów rolno-przemysłowych, czyli o 12% więcej niż w lutym br.
Jak donosi Ukrinform, informuje o tym służba prasowa Ukraińskiego Klubu Biznesu Agrarnego.
Zaznacza się, że eksport produktów rolnych w marcu br. osiągnął rekordowy poziom od początku inwazji na pełną skalę. Jednocześnie 51% wysyłek odbywało się „korytarzem zbożowym”, a reszta – trasami alternatywnymi. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że nie wszystkie produkty wysyłane na eksport fizycznie przekroczyły granicę z Ukrainą.
Według UKAB, w marcu br. Ukraina wyeksportowała 5,7 mln ton zbóż (udział kukurydzy w strukturze eksportu – 67%, pszenicy – 29%, jęczmienia – 4%). Eksport ukraińskiego zboża w ubiegłym miesiącu wzrósł o 10% w porównaniu do lutego 2023 r.
O 23% wzrósł również eksport roślin oleistych – do 683,1 tys. ton (udział soi – 61%, nasion słonecznika – 29% i rzepaku – 9%). Eksport ukraińskich olejów roślinnych w marcu br. wzrósł o 28% - do 556,2 tys. ton (udział oleju słonecznikowego - 94%, oleju sojowego - 5%).
Ponadto w marcu Ukraina wyeksportowała 454,7 tys. ton makuchów po ekstrakcji olejów roślinnych (udział makuchów słonecznikowych - 83%, makuchów sojowych - 17%) - to o 10% więcej niż w lutym br.
Stowarzyszenie dodaje, że w marcu 2023 r. wzrost wykazywały absolutnie wszystkie grupy produktów rolnych, co jest pozytywnym trendem. Ważną wiadomością dotyczącą ukraińskiego eksportu w marcu 2023 roku była kontynuacja „korytarza zbożowego”. Obecność takiego kanału eksportowego pozwoli ukraińskim rolnikom sprzedać pozostałe produkty ze zbiorów 2022 roku i otrzymać środki na kontynuację działalności gospodarczej, począwszy od trwających już wiosennych zasiewów.
Zdaniem ekspertów UKAB, obecnie głównym problemem pozostaje duża rozbieżność między ceną światową a ceną na rynku ukraińskim głównych płodów rolnych. Zmniejszenie tej luki pomogłoby w uzyskaniu środków na pełne wykorzystanie nawozów, środków ochrony roślin itp., które w tym roku zostaną wykorzystane minimalnie ze względu na ograniczone środki finansowe rolników.
Jak informował Ukrinform, Ukraina wyeksportowała 26,3 mln ton produktów rolnych w ciągu 8 miesięcy funkcjonowania „korytarza zbożowego” od 1 sierpnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku.