G7 zgodziła się na odroczenie spłaty zadłużenia przez Ukrainę na czas trwania programu MFW
Grupa wierzycieli Ukrainy, do której należą wszystkie państwa G7, zgodziła się na odroczenie spłaty pożyczek udzielonych Ukrainie do 2027 r., kiedy zakończy się obecny program MFW.
Według korespondenta Ukrinform poinformowało o tym Ministerstwo Finansów Kanady.
Należy zauważyć, że przedstawiciele wszystkich państw członkowskich Grupy spotkali się 23 marca i uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie ukraińskiego długu publicznego.
„Udzielenie gwarancji finansowych przez Grupę Wierzycieli Ukrainy przewiduje kontynuację zamrożenia spłaty zadłużenia od 1 sierpnia 2022 roku w okresie obowiązywania programu MFW (2023-2027), zgodnie z ustawodawstwem krajowym państw wierzycieli” – odczytuje przekazaną wiadomość.
Zwraca się uwagę, że po ustabilizowaniu się sytuacji gospodarczej na Ukrainie lub przed zakończeniem programu MFW państwa-wierzyciele podejmą dodatkowe kroki w celu zmniejszenia obciążenia kredytowego Ukrainy. „Grupa wierzycieli Ukrainy zaproponuje rozwiązanie zadłużenia, które spełni parametry programu MFW, pod warunkiem, że zewnętrzni wierzyciele prywatni zapewnią nie mniej korzystne warunki” – poinformowało Ministerstwo Finansów Kanady.
Członkowie Grupy Wierzycieli wezwali innych wierzycieli bilateralnych do „szybkiego zawarcia równie korzystnego porozumienia z rządem Ukrainy w sprawie warunków zadłużenia”.
Dodajmy, że w skład Grupy Wierzycieli Ukrainy wchodzą Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i USA. Status obserwatora mają Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Dania, Finlandia, Irlandia, Izrael, Włochy, Korea, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria.
Jak informował Ukrinform, w tym tygodniu przedstawiciele MFW i władz ukraińskich osiągnęli porozumienie na szczeblu sztabowym w sprawie zatwierdzenia Programu Rozszerzonego Finansowania (EFF) dla naszego kraju na kwotę ponad 15 miliardów dolarów. Jest on przewidziany na cztery lata i zakłada dwuetapową realizację.