Ukraina przygotowała się do konfiskaty rosyjskich aktywów i otrzymała już pierwsze 17 miliardów - premier
Trwają aktywne prace nad rozwiązaniem kwestii konfiskaty rosyjskich aktywów w sferze prawnej. Powstała już infrastruktura do przyciągania zamrożonych środków.
Poinformował o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal na konferencji prasowej w Kijowie, informuje korespondent Ukrinformu.
„Mamy już wdrożoną pierwszą sprawę na Ukrainie – konfiskatę aktywów dwóch rosyjskich banków na kwotę 17 miliardów hrywien. Niestety, nie ma jeszcze innych przypadków, ale prace trwają aktywnie. Infrastruktura do tego została faktycznie stworzona” – powiedział Szmyhal.
Przypomniał, że MFW otworzył w kwietniu 2022 r. specjalne konto administracyjne, przez które w ubiegłym roku na Ukrainę od partnerów trafiło 2,2 mld dol.
„A skonfiskowane środki mogą być również wykorzystane na potrzeby Ukrainy” – zaznaczył premier.
Ponadto Bank Światowy stworzył rachunek powierniczy, przez który na Ukrainę trafiały wszystkie środki ze Stanów Zjednoczonych.
„A dzięki niemu będzie można również otrzymać skonfiskowane fundusze, w szczególności suwerenne aktywa Rosji, które są obecnie zamrożone” – dodał Szmyhal.
Jednym z palących problemów pozostaje kwestia uregulowania legislacyjnego samej procedury konfiskaty mienia rosyjskiego.
„Dzisiaj aktywnie współpracujemy z krajami G7, wszystkimi międzynarodowymi organizacjami finansowymi, w szczególności przedstawiamy tę kwestię do dyskusji w Financial Ramstein – muszą zostać wprowadzone dwa poziomy legislacji. Po pierwsze, każdy kraj musi przyjąć ustawodawstwo na poziomie krajowym (dot. odszkodowań – red.). Po drugie, należy przyjąć międzynarodowe ustawodawstwo, które pozwoli na konfiskatę suwerennych aktywów agresora” – powiedział Szmyhal.
Podkreślił, że tworzone ramy regulacyjne powinny stać się elementem przyszłego globalnego systemu bezpieczeństwa. I dać każdemu potencjalnemu agresorowi jasny sygnał: w przypadku ataku cały majątek atakującego państwa zostanie skonfiskowany na rzecz ofiary.
"To sprawiedliwe. To nie Ukraińcy, nie europejscy czy amerykańscy podatnicy powinni odbudować to, co zostało zniszczone przez agresora. Musi go odnowić. Jeśli Rosja nie zgodzi się na dobrowolne reparacje, to cywilizowany świat musi skonfiskować zajęte i zamrożone fundusze i zwrócić je Ukrainie” – podkreślił premier.
Jak informowaliśmy, Ukraina od roku opiera się inwazji na pełną skalę wywołanej przez Federację Rosyjską. Według szacunków premiera Denysa Szmyhala szkody materialne, jakie Rosja już wyrządziła Ukrainie, sięgają 600-750 mld dolarów.