Ukraina wyeksportowała prawie 48% pszenicy do krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Turcji - Solski

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W całym okresie funkcjonowania „korytarza zbożowego” Ukraina eksportowała 47-48% ogólnego wolumenu dostaw pszenicy do krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Turcji.

Jak donosi Ukrinform, minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski powiedział to w wywiadzie dla Mind.

„Jeżeli mówimy o pszenicy, to około połowa eksportu (47-48%) przez cały czas funkcjonowania „korytarza zbożowego” trafiła do Afryki, na Bliski Wschód i do Turcji” – powiedział.

Solski wyjaśnił, że znaczna część pszenicy była eksportowana do Turcji, ponieważ w ostatnim roku kraj ten był bardzo często wykorzystywany jako hub zbożowy do przeładunku towarów, przede wszystkim do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Ponadto znaczne ilości ukraińskiej pszenicy są tradycyjnie przetwarzane w tureckich portach na mąkę. Solski zauważył, że część pszenicy z Ukrainy, już w postaci mąki, trafiła także do regionów afrykańskich.

Minister powiedział, że Ukraina eksportowała około 20% pszenicy do krajów azjatyckich, a około jednej trzeciej do Europy.

Jednocześnie około 10% całkowitego eksportu kukurydzy trafia do Afryki. Tradycyjnie głównymi odbiorcami tej kultury są Europa (około 40%) i Azja (32%). Ukraina eksportuje około 15% do krajów Bliskiego Wschodu i Turcji.

Zdaniem Solskiego spekulacje na temat kierunków eksportu zboża to demagogia, bo problemem nie był brak zboża na światowym rynku, ale jego koszt.

„Nawet jeśli przyjmiemy teoretycznie (a tak się nigdy nie stało!), że całe ukraińskie zboże trafiło tylko do Europy lub tylko do Chin lub do jakiegokolwiek innego kraju, to również wpływa to na cenę w kierunku jego spadku, ponieważ globalny stosunek zmienia podaż i popyt. Ale nawet bez tego należy rozumieć, że Afryka zawsze była naszym dużym klientem i tak pozostaje” – podkreślił minister.

Dodał, że jeśli ukraińska kukurydza nie trafi do Europy, tamtejsi hodowcy będą karmić swoje zwierzęta własną pszenicą, co ograniczy możliwość jej eksportu do tych samych krajów afrykańskich.

Solski zauważył, że na dzień 20 lutego 2023 r. 130 statków z ukraińską pszenicą płynęło do Afryki, na Bliski Wschód i do Turcji, 23 statki do Azji i 1 do Europy. Statystyki dotyczące ładunków z kukurydzą: Afryka, Bliski Wschód i Turcja – 96 statków, UE – 139 statków, Azja – 53.

„Ale liczba statków daje nieco zniekształcony obraz, ponieważ na przykład statki płynące do Azji to głównie masowce Panamax, które ładują na pokład 50 000 ton zboża, a te, które płyną do Turcji, zabierają od 5 do 25 000 ton zboża. Ale ogólnie mamy dobre statystyki dla krajów afrykańskich – zarówno pod względem ilości statków, jak i wolumenu przewożonego ładunku” – podkreślił szef resortu polityki rolnej.

Jak informował Ukrinform, w Stambule 17 listopada 2022 r. Ukraina, ONZ i Turcja uzgodniły przedłużenie „Inicjatywy na rzecz bezpiecznego transportu produktów rolnych przez Morze Czarne” o kolejne 120 dni. Inicjatywa rozpoczęła działalność 22 lipca 2022 roku, a pierwszy statek z ukraińską żywnością opuścił port w Odessie 1 sierpnia. Obecnie umowa obowiązuje do dnia 18 marca 2023 roku.