rosja zablokowała 218 statków uczestniczących w „Inicjatywie zbożowej”

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Ruch 218 statków, które uczestniczą w „Inicjatywie zbożowej” jest obecnie skutecznie blokowany.

Serwis prasowy Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy poinformował o tym na Facebooku, informuje Ukrinform.

„Z uwagi na to, że strona ukraińska na dzień 30 października nie ma zgody Wspólnego Centrum Koordynacyjnego na przejście przez bezpieczny korytarz i przeprowadzanie inspekcji, 218 statków jest faktycznie zablokowanych na swoich obecnych pozycjach” – czytamy w raporcie.

Podano, że wśród tych statków jest 95 załadowanych, które już opuściły ukraińskie porty i czekają na wysłanie kontroli od konsumenta końcowego; 101 pustych czeka na kontrolę wejścia do ukraińskich portów; 22 załadowane czekają na opuszczenie ukraińskich portów.

Podkreśla się, że realizacja „Inicjatywy na rzecz bezpiecznego transportu zboża i płodów rolnych przez porty ukraińskie” ma charakter wyłącznie humanitarny, a Ukraina jako strona inicjatywy nie naruszyła żadnego z jej punktów.

W szczególności podkreśla się, że strona ukraińska nie wstrzymała przepływu towarów przez „korytarz zbożowy”, nawet pomimo rosyjskich ataków wojskowych na port i infrastrukturę energetyczną. Ponadto zarejestrowano 15 przypadków rosyjskich dronów i samolotów zbliżających się na zakazaną odległość do statków cywilnych uczestniczących w inicjatywie.

„Jednocześnie odnotowujemy, że faktyczna blokada „korytarza zbożowego” przez Federację Rosyjską rozpoczęła się we wrześniu, co objawiło się sztucznym opóźnieniem i zmniejszeniem liczby kontroli, co doprowadziło do powstania kolejki 176 statków z 2,1 miliona produktów rolnych na pokładzie”. W ten sposób oczywisty staje się zamiar Rosji wywołania ogromnego głodu w potrzebujących krajach Afryki i Azji, a także spowodowania dotkliwego niedoboru żywności na całym świecie.

W tym kontekście podkreśla się, że od momentu uruchomienia pierwszego statku wyeksportowano ponad 9 mln ton zboża, z czego

ponad 5 mln ton wyeksportowano do krajów Afryki i Azji. W ten sposób w ramach Światowego Programu Żywnościowego pod auspicjami ONZ do krajów na skraju głodu wysłano 190 000 ton ukraińskiej pszenicy.

Jednocześnie podkreśla się, że Ukraina pozostaje wiarygodnym partnerem dla cywilizowanego świata i jest gotowa do dalszego szybkiego odbioru i wysyłki produktów rolnych w celu zapewnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Jak donosił Ukrinform, w przeddzień Rosja oskarżyła Ukrainę i Wielką Brytanię o „atak terrorystyczny na statki Floty Czarnomorskiej i statki cywilne zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa „korytarza zbożowego” i ogłosiła wycofanie się z Inicjatywy Zbożowej Czarnomorskiej .

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kuleba wezwał światową społeczność, by nie pozwalała Rosji blokować „korytarza zbożowego” pod naciąganym pretekstem, co gwarantuje bezpieczeństwo żywnościowe milionów ludzi.

Rankiem 29 października na redzie czasowo okupowanego Sewastopola słychać było wybuchy. Ukraina nie potwierdza w nich swojego zaangażowania.

22 lipca w Stambule na wniosek ONZ Ukraina, Turcja i sekretarz generalny ONZ António Guterres podpisali Inicjatywę na rzecz bezpiecznego transportu zboża i produktów z portów Odessy, Czarnomorska i Południowego. Guterres wezwał do przedłużenia Inicjatywy Zbożowej Czarnomorskiej, która wygasa 22 listopada.

prs