Ukraina przechodzi od surowcowego modelu gospodarki do żywnościowego - Ministerstwo Polityki Agrarnej
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji
W czasie wojny ukraińscy producenci rolni zwiększyli eksport produktów mleczarskich, a także zaczęli aktywnie rozwijać: produkcję mięsa, alternatywne źródła energii (bioetanol, biogaz, biometan) oraz przetwórstwo zbóż.
Mówił o tym Taras Wysocki, pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy, informuje Ukrinform.
„Czynnik siły wyższej wojny przyspieszył naszą transformację. Patrząc na wyniki pracy sektora rolnego przez 7 miesięcy wojny, widzimy, że minął punkt bez powrotu dla modelu surowcowego. Co to potwierdza? Przede wszystkim wszyscy zrozumieli - producenci rolni, rolnicy - że koncentracja na jednym lub dwóch nasionach oleistych jest bardzo ryzykowna. I powinno być jednoznaczne zróżnicowanie” – powiedział Wysocki.
Według niego, dziś Ukraina zwiększa wolumen eksportu produktów mlecznych. Według wyników z sierpnia eksport produktów mleczarskich w ciągu ostatnich dwóch lat był rekordowo wysoki. Wysocki zauważył, że taki wzrost ma się utrzymać.
Ponadto rośnie liczba przemysłowej hodowli trzody chlewnej i drobiu. Poseł tłumaczył to przede wszystkim tańszą paszą. Wysocki dodał, że trend rozwoju hodowli zwierząt będzie kontynuowany.
W bioenergię inwestują też ukraińscy rolnicy. „Ostatnio odbyły się aukcje dotyczące prywatyzacji gorzelni. Ostateczna oferowana cena na aukcjach była trzy-, czterokrotnie wyższa niż wyjściowa, a destylarnia to przede wszystkim bioetanol, biopaliwo. Sektor zdał sobie sprawę, że o wiele bardziej opłaca się produkować alternatywne źródła energii – bioetanol, biogaz, biometan – niż po prostu sprzedawać surowce, a następnie kupować gaz ziemny po niebotycznych cenach do suszenia kukurydzy” – powiedział Wysocki.
Powiedział też, że projekty w tym obszarze już ruszyły na Ukrainie - do końca roku będzie ich jeszcze więcej.
„Te projekty zapewniają substytucję importu surowców energetycznych, co jest dla nas ważne, bo w ten sposób wyrównujemy bilans energetyczny” – podkreślił wiceminister.
Wysocki zauważył, że kolejnym obszarem, który aktywnie rozwija się na Ukrainie, jest głębsze przetwarzanie zbóż: produkcja mąki, gotowego makaronu, aminokwasów itp. Według niego takie projekty już ruszyły, ale rezultatu należy się spodziewać za dwa, trzy lata.
Jak podawał Ukrinform, według Ministerstwa Polityki Agrarnej ukraińscy rolnicy w 2022 roku wybierają nasiona oleiste (rzepak, słonecznik, soję) jako alternatywę dla zbóż.
prs