rosja ponosi wyłączną winę za wywołanie światowego kryzysu żywnościowego - UE

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Szefowie państw i rządów UE, którzy w czwartek rozpoczęli spotkanie na szczycie w Brukseli, uznali Rosję za kraj, który próbuje użyć żywności jako broni w wojnie z Ukrainą i ponosi wyłączną odpowiedzialność za sztucznie wywołany światowy kryzys żywnościowy.

Według Ukrinformu mówi o tym rezolucja szczytu UE, opublikowana na stronie Rady Europejskiej.

„rosja, która obraca żywności w broń w swojej wojnie z Ukrainą, ponosi wyłączną odpowiedzialność za wywołany przez nią globalny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego. Rada Europejska wzywa rosję do natychmiastowego zaprzestania ostrzału obiektów rolnych i przejmowania zboża oraz do otwarcia Morza Czarnego, zwłaszcza portu w Odessie, aby umożliwić eksport zboża i transport handlowy” – czytamy w dokumencie.

Rada Europejska wyraziła poparcie dla wysiłków Sekretarza Generalnego ONZ, aby znaleźć rozwiązanie umożliwiające odblokowanie ukraińskiego eksportu zboża. Przywódcy UE podkreślili, że unijne sankcje wobec Rosji zapewniają swobodny obrót produktami rolno-spożywczymi, a także bezpłatną dostawę pomocy humanitarnej.

Rada Europejska wyraziła poparcie dla inicjatywy Komisji Europejskiej wprowadzenia tzw. korytarzy solidarności na granicach z Ukrainą, organizacji eksportu żywności z Ukrainy różnymi szlakami transportowymi i dalej przez porty europejskie.

Jednocześnie przywódcy europejscy zaapelowali do Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE, aby we współpracy z międzynarodowymi partnerami i organizacjami, w szczególności w ramach ONZ i G7, przyczyniły się do rozwiązania problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego. Zostanie to osiągnięte m.in. poprzez reorientację szlaków dostaw żywności, stymulowanie rozwoju rodzimej produkcji rolnej i krajów wrażliwych, zwłaszcza w Afryce, oraz tworzenie przemysłu nawozowego w krajach rozwijających się.

Jak już informowaliśmy, w wyniku agresywnej wojny Rosji z Ukrainą w ukraińskich portach zablokowano ponad 20 mln ton zboża, które przeznaczone było na eksport na rynki zagraniczne, a w szczególności na Światowy Program Żywnościowy. Jednocześnie Rosja nałożyła cła eksportowe na własne zboże, co spowodowało znaczny wzrost światowych cen żywności i naraziło wiele krajów, zwłaszcza w Afryce, na głód.

Według UE Kreml próbuje wykorzystać zagrożenie żywnościowe jako broń wojenną, co samo w sobie jest zbrodnią wojenną. Próby obwiniania europejskich sankcji za niedobory żywności nie mają sensu, ponieważ nie wpływają one na dostawy żywności ani pomocy humanitarnej.

prs