Polska chce pomóc Ukrainie w odbudowie floty handlowej

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Przedstawiciele polskiego przemysłu stoczniowego chcą zorganizować współpracę z ukraińskimi kolegami w celu odbudowy floty handlowej w naszym kraju.

Powiedział o tym Tadeusz Kopowski, dyrektor stoczni Crist, w komentarzu dla korespondenta Ukrinformu na Ukraińsko-Polskim Forum Przedsiębiorczości w Warszawie.

„Polski przemysł stoczniowy proponuje utworzenie stałych polsko-ukraińskich grup roboczych, w ramach których dyskutowalibyśmy o budowie statków dla Ukrainy, odbudowie floty handlowej, współpracy biur projektowych obu krajów” – powiedział Kopowski.

Dodał, że strona polska jest gotowa kształcić studentów ukraińskich na wydziale okrętowym Politechniki Gdańskiej, a także na wydziale nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni.

„Mówimy o tym, że przyszła flota handlowa Ukrainy miała własnych kapitanów i inżynierów, którzy umieliby obsługiwać te statki” – wyjaśnił dyrektor stoczni Crist.

Według niego, strona polska jest gotowa przeprowadzić audyt ukraińskich przedsiębiorstw stoczniowych, pomóc w odbudowie ich potencjału technicznego i rozpocząć budowę statków we współpracy z biurami projektowymi i specjalistami z Polski.

"To kompleksowa propozycja na wiele lat" - powiedział Kopowski. Dodał, że przy dobrych stosunkach między prezydentami Ukrainy i Polski i za ich zgodą możliwe byłoby zaproponowanie współpracy stronie amerykańskiej, która częściowo sfinansowałaby odbudowę ukraińskiej floty handlowej, w szczególności w ramach pożyczki - najemu.

Przedstawiciel polskiego przemysłu stoczniowego zwrócił uwagę, że współpracę można by nawiązać np. przy budowie holowników i barek, które transportowałyby po Dnieprze materiały budowlane, wyroby hutnicze itp.

Polska grupa stoczniowa łączy dwie stocznie - w Gdańsku i Gdyni.

prs