Rezerwy walutowe Ukrainy na początku maja wynosiły około 27 miliardów dolarów - Narodowy Bank

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Na początku maja poziom rezerw międzynarodowych na Ukrainie wynosił około 27 miliardów dolarów.

Serhij Nikołajczukuk, wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy, powiedział to w wywiadzie dla KPMG Review Magazine, donosi Ukrinform.

Według niego, co miesiąc na zaspokojenie potrzeb obronnych, krytycznego importu, rozliczeń z systemami płatności Ukraina wydaje 2 miliardy dolarów. Około 5 miliardów dolarów wpłynęło do budżetu od początku wojny od zagranicznych partnerów.

Ale na dłuższą metę ten system nie jest opłacalny, zauważył Nikołajczuk.

Wiceszef NBU uważa, że ​​aby nie dopuścić do spadku dochodów budżetowych w obliczu znacznych wydatków wojskowych, humanitarnych i socjalnych, ukraińska gospodarka potrzebuje impulsu fiskalnego.

„Nie będziemy mogli cały czas żyć wyłącznie z zewnętrznych dotacji czy grantów. Stopniowo będziemy musieli przywrócić normalne funkcjonowanie rynku walutowego, który powinien być bardziej zrównoważony i powrócić do celu inflacyjnego i stopy dyskontowej jako naszego głównego narzędzia” – powiedział Nikołajczuk.

Zaznaczył też, że aby nie dopuścić do spadku dochodów budżetowych w obliczu znacznych wydatków wojskowych, humanitarnych i socjalnych, ukraińska gospodarka potrzebuje impulsu fiskalnego.

„Biorąc pod uwagę, że jednocześnie podjęliśmy decyzję o celowości finansowania deficytu budżetowego przez Narodowy Bank (od początku wojny NBU skupował krajowe obligacje rządowe za 100 mld UAH, czyli ponad 3 mld USD), w obecnych warunkach gospodarka będzie potrzebowała impulsu fiskalnego. Duży deficyt budżetowy jest w dużej mierze spowodowany spadkiem dochodów budżetowych i koniecznością ogromnych wydatków wojskowych, humanitarnych i socjalnych – podkreślił Nikołajczuk.

Jak informowaliśmy, od 21 maja 2022 r. Narodowy Bank zniósł ograniczenia dotyczące ustalania kursu, po jakim upoważnione instytucje

mogą sprzedawać waluty obce w gotówce klientom. Wcześniej odpowiednia stawka nie powinna była odbiegać od stawki oficjalnej o więcej niż 10%.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych. Okupant terroryzuje miejscową ludność na okupowanych czasowo terytoriach. Siły Zbrojne Ukrainy, Gwardia Narodowa, Wojska Obrony Terytorialnej i cały naród ukraiński stawiają bohaterski opór wojskom rosyjskim i zadają im ciężkie straty.

prs