UE otwiera specjalne korytarze dla dostaw paliw na Ukrainę - Szmyhal

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Trzeba zrobić wszystko, aby ludzie mieli paliwo, a na rynku nie ma nadużyć.

Premier Denys Szmyhal zwrócił na to uwagę podczas internetowego spotkania z przedstawicielami branży paliwowej w sprawie zaopatrywania krajowego rynku w paliwo – informuje Ukrinform, powołując się na Portal Rządowy.

„Unia Europejska wprowadziła dla Ukrainy tzw. korytarze solidarności. Podobne narzędzie sprawdziło się podczas pandemii w Europie, kiedy dostarczono szczepionki i leki. Władze robią i są gotowe zrobić wszystko, co konieczne, aby dać firmom możliwość importu paliwa do kraju. Na punktach kontrolnych absolutny priorytet ma transport samochodowy i kolejowy z paliwem. Negocjujemy również inne trasy dostaw, aby rozszerzyć nasze możliwości logistyczne” – powiedział Szmyhal.

Podkreślił, że w związku ze zniszczeniem przez rosyjskiego agresora infrastruktury rafineryjnej i magazynów ropy naftowej na Ukrainie zabrakło paliwa. Władze reprezentowane przez Gabinet Ministrów, wszystkie centralne organy wykonawcze, służby celne i graniczne w pełni wspierają i pomagają przedsiębiorcom przezwyciężyć kryzys na rynku paliw. W szczególności państwo już obniżyło VAT z 20% do 7% na benzynę, olej napędowy i gaz płynny oraz uzgodniło zerową stawkę akcyzy na te pozycje.

Premier powiedział też, że ze swojej strony osobiście rozmawiał o liberalizacji tras logistycznych z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Jak zaznaczono w Państwowej Służbie Granicznej, pojazdy z paliwem przejeżdżają granicę od strony ukraińskiej bez kolejek. Uczestnicy rynku stwierdzili również, że nie ma opóźnień w przekraczaniu granicy.

Pierwsza wicepremier Julia Sviridenko zwróciła również uwagę, że liczba ciężarówek z paliwem przekraczających codziennie granicę wzrosła o prawie jedną trzecią w porównaniu z początkiem maja.

„Będziemy nadal pracować w sztabie operacyjnym. Wspólnie z Ministerstwem Energii i Ministerstwem Infrastruktury omówimy otrzymane dziś propozycje” – powiedziała.

Z kolei przedstawiciele branży paliwowej zwracali uwagę na wysoki poziom współpracy z rządem oraz na wagę wspólnej komunikacji dotyczącej aktualnej sytuacji rynkowej.

„Sposób działania ekipy rządowej, Ukrzaliznytsia, różnych władz nie jest dla wielu krajów nawet marzeniem. Niektóre rzeczy, które wykonuje się na Ukrainie w ciągu jednego dnia, inne można zrobić w ciągu tygodnia lub miesiąca – powiedział Andrey Pivovarsky, dyrektor VOG Holding.

W rozmowie z uczestnikami rynku szef rządu podkreślił, że głównym zadaniem jest to, aby ludzie zaopatrywali się w paliwo i żeby na rynku nie było nadużyć. Według niego państwo zareaguje na takie przejawy zgodnie z czasem wojny.

Po spotkaniu Prezes Rady Ministrów zlecił Ministerstwu Gospodarki wraz z Ministerstwem Energii i odpowiednim stowarzyszeniem opracowanie propozycji wyjścia z kryzysu na rynku ropy i wyeliminowania niedoboru paliw.

W spotkaniu uczestniczyli również I Wicepremier – Minister Gospodarki Julia Swiridenko, Minister Infrastruktury Ołeksandr Kubrakow, Minister Energetyki Herman Hałuszczenko, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rostysława Szurmy, Prezes Zarządu Naftogaz Ukrainy Jurij Witrenko, kierownictwo służb granicznych i celnych Ukrainy.

Jak poinformował Ukrinform, premier Denys Szmyhal zapewnił wcześniej, że władze ukraińskie pracują nad przezwyciężeniem niedoboru paliwa.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych. Siły Zbrojne Ukrainy, Gwardia Narodowa, Wojska Obrony Terytorialnej i cały naród ukraiński stawiają bohaterski opór wojskom rosyjskim i zadają im ciężkie straty.

prs