Szósty pakiet sankcji UE wobec rosji obejmuje całkowity zakaz eksportu ropy

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Unia Europejska całkowicie zawiesza eksport rosyjskiej ropy i produktów naftowych w odpowiedzi na agresję rosji na Ukrainę.

Tak stwierdziła dziś w Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która przedstawiła szósty pakiet unijnych sankcji wobec rosji, a także zamiar udziału Unii Europejskiej w powojennej odbudowie Ukrainy i jej gospodarki.

„Kiedy przywódcy (kraje UE – przyp. red.) spotkali się w Wersalu, zgodzili się stopniowo pozbywać się naszej zależności od rosyjskiego paliwa węglowego. W ostatnim pakiecie sankcji zaczynaliśmy od węgla. Dziś odpowiadamy na naszą zależność od rosyjskiej ropy. Postawmy sprawę jasno – nie będzie to łatwe, bo niektóre państwa członkowskie są mocno uzależnione od rosyjskiej ropy. Ale po prostu musimy to zrobić. Tak więc dzisiaj zaproponujemy zakaz handlu wszelką rosyjską ropą w Europie” – powiedzieli z aplauzem uczestnicy sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Ursula von der Leyen wyjaśniła, że ​​taka decyzja dotyczyłaby całkowitego zakazu importu całej rosyjskiej ropy, w tym pochodzącej z morza lub rurociągami, zarówno ropy naftowej, jak i produktów rafineryjnych. Jednocześnie proces ten będzie przebiegał w sposób „uporządkowany”, co pozwoli Unii Europejskiej i jej partnerom zapewnić alternatywne sposoby dostaw i rafinacji ropy naftowej.

„Będziemy bardzo ostrożni, aby zminimalizować negatywny wpływ na globalny rynek. Dlatego w ciągu sześciu miesięcy pozbędziemy się  dostaw rosyjskiej ropy naftowej, a produktów rafineryjnych – do końca roku” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

„W ten sposób zmaksymalizujemy presję na rosję, a jednocześnie zmniejszymy szkody wyrządzone nam i naszym partnerom na całym świecie. Aby pomóc Ukrainie, musimy zadbać o to, by nasza gospodarka pozostała silna” – dodała Ursula von der Leyen.

Jak informowaliśmy, 24 lutego 2022 r. rosja rozpoczęła bezpośrednią inwazję na Ukrainę i kontynuowała agresję militarną, która rozpoczęła się w 2014 r. Wojska rosyjskie dokonują masowych bombardowań i ostrzeliwania pokojowych ukraińskich miast i wsi oraz rozpętały masowy terror przeciwko ludności cywilnej na tymczasowo okupowanych terytoriach. Siły Zbrojne Ukrainy i Wojska Obrony Terytorialnej zaciekle stawiają opór rosyjskim najeźdźcom i zadają im ciężkie straty. Do walki z agresorem powstał cały naród ukraiński.

Unia Europejska od początku wojny solidaryzuje się z Ukrainą i zaczęła udzielać jej skutecznej pomocy politycznej, gospodarczej, finansowej, humanitarnej i wojskowej. Nałożyła pięć pakietów sankcji sektorowych i indywidualnych, bardzo dotkliwych dla rosyjskiej gospodarki. Szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji, który przewiduje dalsze ograniczenia działalności rosyjskich banków i całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy do UE, ma zostać przyjęty decyzją Rady Europejskiej.

prs