Gabinet stwierdza pozytywną dynamikę ożywienia gospodarczego - Szmyhal

wideo

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Władze odnotowują pozytywną dynamikę ożywienia gospodarczego w porównaniu do marca.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział to na plenarnym posiedzeniu rządu, donosi Ukrinform.

„Zapewnienie naszej armii wsparcia, odbudowa zniszczonych miast, wypłaty socjalne są po prostu niemożliwe bez działającej gospodarki. W porównaniu z marcem widzimy do pewnego stopnia dodatnią dynamikę ożywienia. Wprowadzone przez nas zmiany w zakresie podatków, kredytów i przepisów pomagają nam kontynuować pracę i wrócić do pracy. W ciągu ostatniego tygodnia z różnych przedsiębiorstw złożono ponad 2,5 tys. wniosków o pożyczki na 0% w ramach programu 5-7-9” – powiedział Szmyhal.

Według niego, na wiosenny siew przyciągnięto prawie 8,3 miliarda hrywien w pożyczkach na poziomie 0%. Państwo pomogło już około 3000 gospodarstw rolnych przeprowadzić sezon siewny.

„Na dzień 18 kwietnia przewidywany obszar pod zasiew głównych upraw wiosennych na kontrolowanym obszarze wynosi 14,2 mln hektarów. To o 2,7 miliona hektarów mniej niż przed rokiem. Czyli tak naprawdę w tym roku obsiejemy roślinami wiosennymi ponad 80% ubiegłorocznych terenów – podkreślił szef rządu.

Po raz kolejny podkreślił, że bodźce podatkowe i regulacyjne dla biznesu stały się podstawą wojennej polityki gospodarczej.

„Dzisiaj robimy kolejny krok w tym kierunku. Reżim prawny Diya City, który został uruchomiony w tym roku, rozszerzamy o takie rodzaje działalności technologicznej jak rozwój i wsparcie techniczne produktów systemów płatności kartowych; produkcja podzespołów i płytek elektronicznych, komputerów i sprzętu; obsługa centrów danych w chmurze itp. Tą decyzją dajemy dobry dodatkowy bodziec dla rozwoju sektora high-tech na Ukrainie” – podkreślił premier.

Jak informowaliśmy, 24 lutego prezydent rosji putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wyrzutni rakietowych i rakiet balistycznych. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Ukraińskie przedsiębiorstwa znajdujące się w strefie działań wojennych mogą otrzymać pomoc państwa w przeniesieniu swoich zdolności na zachodnią Ukrainę. W tym celu uruchomiono program relokacji ukraińskich zakładów produkcyjnych przy wsparciu państwa.

Według niemieckich badaczy, jeśli chodzi o pomoc gospodarczą w relacji do PKB, największymi darczyńcami dla Ukrainy są Estonia, Polska i Litwa. Na 6 miejscu znajdują się Stany Zjednoczone, a na 12 Niemcy (nie licząc pomocy świadczonej pośrednio przez UE).

prs