Ukraina dołączyła do „Energetycznej Unii Europejskiej” - Zełenski

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Ukraina i Unia Europejska zakończyły proces unifikacji systemów energetycznych.

Według Ukrinformu prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o tym na Twitterze.

„Ukraina została członkiem „Energetycznej Unii Europejskiej”. Zakończono unifikację ukraińskiego i europejskiego systemu energetycznego. Teraz nasza energia elektryczna płynie do UE, a europejska na Ukrainę. Dziękuję członkom Unii Europejskiej, osobiście Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Komisarzowi UE ds. Energii Kadri Simsonowi i wszystkim, dzięki którym mamy teraz jeden system energetyczny” – powiedział Zelenski.

Służba prasowa Kancelarii Prezydenta poinformowała, że ​​operator systemu ukraińskiej sieci elektroenergetycznej Ukrenergo wraz ze swoimi europejskimi kolegami zakończył unifikację ukraińskiego i europejskiego systemu energetycznego.

Według szefa państwa, obecnie systemy energetyczne Ukrainy i Europy działają synchronicznie.

Prezydent przypomniał, że w nocy, kiedy rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą, nasze państwo odłączyło się od rosyjskiego i białoruskiego systemu energetycznego i zapewniło, że już nigdy do nich nie wróci.

„Wróg spodziewał się, że ukraiński system energetyczny się zawali, że nie damy rady, więc zajęli elektrownię atomową w Zaporożu, celowo zbombardowali i nadal bombardują elektrownie cieplne ukraińskich miast i linie energetyczne. Ale ukraiński system energetyczny działał stabilnie, równo i stabilnie przez 21 dni wojny, co zostało uznane przez Europejczyków. A od dziś nie jesteśmy już sami” – powiedział Zełenski.

Podkreślił, że od teraz ukraiński system energetyczny dysponuje niezawodnymi rezerwami energii znajdującymi się za zachodnią granicą, dzięki czemu jest chroniony przed atakami najeźdźców.

„Mamy teraz jeden system obiegu energii od Lizbony do Mariupola. Ukraina jest w „Energetycznej strefie euro”. Nie da się nas pokonać” – powiedział prezydent.

Jak informowaliśmy, od 24 lutego, na kilka godzin przed rosyjską inwazją, Zjednoczony System Energetyczny wraz z systemem energetycznym Mołdawii zgodnie z planem przeszedł w tryb izolacji. Po udanych testach na tle rosyjskiej agresji militarnej nasz kraj odmówił ponownego podłączenia do systemów energetycznych federacji rosyjskiej i Białorusi.

Wcześniej zakładano, że Ukraina przyłączy się do europejskiej sieci przesyłowej energii elektrycznej ENTSO-E od początku 2023 roku. W trakcie przygotowań do integracji kraj zainwestował ponad 700 mln euro w rozwój infrastruktury elektroenergetycznej, wzmocnił cybernetyczną  ochronę obiektów energetycznych oraz spełnił kluczowe warunki techniczne przyłączenia.

prs