MFW prognozuje straty gospodarcze dla Ukrainy w wyniku wojny
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji
Spadek PKB Ukrainy w wyniku agresywnej wojny rozpętanej przeciwko niej przez federację rosyjską może w 2022 roku wynieść minus 10%, ale prognozy te uzależnione są od rozwoju sytuacji na Ukrainie.
Tak wynika z najnowszego raportu MFW na temat Ukrainy, który Ukrinform otrzymał w poniedziałek do swojej dyspozycji.
W szczególności dokument przewiduje, że dynamika realnego PKB Ukrainy wyniesie minus 10% w 2022 r., biorąc pod uwagę, że działania wojenne na Ukrainie nie będą się przeciągać przez bardzo długi okres. Uwzględnia to już otrzymanie przez Ukrainę 1,4 miliarda dolarów w nagłych wypadkach z MFW.
Dla porównania, w „COVID” 2020 dynamika wzrostu realnego PKB Ukrainy również była ujemna, na poziomie „minus” 4%, ale w 2021 r. już „plus” 3,2%.
Ponadto zwraca się uwagę, że wielkość produkcji na Ukrainie w wyniku wojny może spaść o 25-35%. Ta prognoza opiera się na rzeczywistych trendach obserwowanych w Iraku, Libanie, Syrii, Jemenie i innych krajach, w których miały miejsce działania wojenne.
Innym ważnym wskaźnikiem jest deficyt finansowania zewnętrznego, według prognoz Funduszu wyniesie 4,8 mld USD i może się różnić w zależności od czasu trwania działań wojennych.
MFW nie przewiduje, jaki może być kurs hrywny w stosunku do dolara czy euro. Fundusz pozytywnie ocenia działania podjęte przez rząd ukraiński w celu ograniczenia negatywnego wpływu na krajową walutę.
Oczekuje się, że dług publiczny Ukrainy wzrośnie do 60% PKB w 2022 r. w odpowiedzi na kryzys humanitarny oraz potrzebę odbudowy infrastruktury na Ukrainie.
MFW zauważył też, że wojna rosji z Ukrainą już doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen energii, co będzie miało negatywny wpływ na światową gospodarkę. Ponadto ucierpią rynki żywności. MFW szacuje, że rosja również znajduje się w głębokiej recesji, a prognozy MFW w tej kwestii mają zostać ogłoszone w przyszłym miesiącu.
Jak informował Ukrinform, 9 marca Zarząd MFW zatwierdził wypłatę 1,4 mld USD (1 005,9 mln SDR) w ramach Instrumentu Szybkiego Finansowania (RFI). Celem pakietu pomocowego jest pomoc Ukrainie w zaspokojeniu pilnych potrzeb finansowych i złagodzenie wpływu wojny na gospodarkę narodową.
prs