Rada Unii Europejskiej zatwierdziła 1,2 mld euro pomocy dla Ukrainy
Rada Stałych Przedstawicieli UE na szczeblu posłów poparła dziś propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą udzielenia Ukrainie dodatkowej nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld EUR.
Według Ukrinformu, takie informacje zostały opublikowane na stronie internetowej Rady Europejskiej w piątek.
„Posłowie UE (kraje) poparli dziś propozycję Komisji Europejskiej, aby zapewnić Ukrainie 1,2 mld euro dodatkowej pomocy makrofinansowej. Oznacza to, że ten wniosek może zostać szybko opracowany w Parlamencie Europejskim w celu jak najszybszego przyjęcia tego tekstu. Propozycja ma na celu zapewnienie szybkiego wsparcia w sytuacji ostrego kryzysu i wzmocnienie odporności Ukrainy” - czytamy w oświadczeniu.
Przedłożony projekt decyzji w sprawie przyznania pomocy makrofinansowej przed wejściem w życie musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę UE.
Zgodnie z wyjaśnieniem dokumentu, obecne napięcia geopolityczne mają negatywny wpływ na gospodarkę Ukrainy i jej stabilność finansową. Trwające zagrożenia bezpieczeństwa doprowadziły już do znacznego odpływu kapitału. Ukraina traci dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych ze względu na rosnącą niepewność geopolityczną, co wpływa na sytuację gospodarczą.
Ta nadzwyczajna pomoc makrofinansowa jest udzielana na okres 12 miesięcy i będzie obejmować dwie transze.
Wypłata pierwszej transzy wiąże się z warunkami politycznymi i zapewnia zadowalającą realizację programu MFW. Płatności tej należy dokonać niezwłocznie po przyjęciu niniejszego wniosku, po wejściu w życie odpowiedniego protokołu ustaleń określającego konkretne środki strukturalne, które zostaną uzgodnione między Komisją Europejską w imieniu UE a Ukrainą.
Wypłata drugiej transzy będzie uzależniona od zadowalającej realizacji zarówno programu MFW, jak i środków politycznych przewidzianych w protokole ustaleń. Memorandum to stanowi, że operacje obejmujące tę pomoc makrofinansową będą koncentrować się na ograniczonym zakresie możliwych do zrealizowania krótkoterminowych polityk w najpilniejszych obszarach, takich jak wzmocnienie stabilności gospodarczej, poprawa zarządzania i praworządności oraz energia.
Przypomnijmy, 1 lutego 2022 r., w związku z utratą dostępu do międzynarodowego rynku kapitałowego w związku z rosnącą niepewnością geopolityczną i jej wpływem na sytuację gospodarczą na Ukrainie, Komisja Europejska zaproponowała Ukrainie nową pomoc makrofinansową w wysokości 1,2 mld euro w pożyczkach w celu wzmocnienia stabilności.
av