Ukraina ryzykuje utratę jednej czwartej osób w wieku produkcyjnym w ciągu 10 lat - ekspert

Dalsze ignorowanie problemu migracyjnego może doprowadzić do tego, że za 10 lat Ukraina straci około 5 mln osób w wieku produkcyjnym i 150 mld dolarów.

Powiedział o tym Anatolij Amelin, dyrektor ds. programów ekonomicznych w Ukraińskim Instytucie Przyszłości (UIP), podczas prezentacji badania na temat poziomu i konsekwencji migracji zarobkowej na Ukrainie, donosi Ukrinform.

Zdaniem badaczy, jeśli dziś nie zostaną podjęte skuteczne środki zachęcające Ukraińców w wieku produkcyjnym do powrotu do domu, w niedalekiej przyszłości kraj ten stanie w obliczu nie tymczasowej migracji zarobkowej, ale stałej. W końcu wzrost liczby Ukraińców za granicą nieuchronnie doprowadzi do wzrostu liczby przypadków zmiany obywatelstwa.

„Możemy się cieszyć, że w zeszłym roku Ukraina otrzymała od migrantów zarobkowych 15 miliardów dolarów. Jednak jakim kosztem? Gdyby ci ludzie pracowali na Ukrainie, ich wkład w PKB wyniósłby 30 miliardów dolarów” – podkreślił Amelin.

Jak zauważyli autorzy badania, w ciągu 10 lat liczba ludności Ukrainy w wieku produkcyjnym zmniejszy się o jedną czwartą, a około 2050 r. prawie jedna trzecia ludności będzie miała powyżej 60 lat. Stworzy to dodatkowe obciążenie dla systemu emerytalnego.

Eksperci z Ukraińskiego Instytutu Przyszłości zaproponowali rządowi plan dalszych działań w zakresie migracji.

Po pierwsze, należy opracować Strategię Polityki Migracyjnej jako integralną część krajowej strategii gospodarczej. Strategia ta powinna obejmować określenie zapotrzebowania na siłę roboczą w następnych 15 -30 latach, opracowanie programów zachęcania migrantów zarobkowych, propozycje pobudzenia działalności gospodarczej w regionach o znaczącym odpływie migracyjnym, program zachęcania, integracji i adaptacji migrantów z innych krajów itp.

Po drugie, powinna zacząć działać pełnoprawna reforma emerytalna, uwzględniająca zaangażowanie w nią migrantów zarobkowych.

Po trzecie, trzeba nadal rozwijać system opieki zdrowotnej na Ukrainie, w tym ubezpieczenia zdrowotne.

Po czwarte. Niezbędna jest praca nad ogólną poprawą jakości życia w społeczeństwie (bezpieczeństwo, wypoczynek, rozwój fizyczny, dostępność usług publicznych i socjalnych).

„Rozumiemy ten problem, widzimy negatywny trend. Dlatego dziś konieczne jest stworzenie krajowej polityki, która zmieniłaby te trendy na lepsze” – podsumował Amelin.

Jak informowaliśmy, wolumen prywatnych transferów pieniężnych na Ukrainę w 2021 r., według szacunków NBU, wyniósł 15,03 mld USD (w 2020 r. było to ponad 11,98 mld).

prs