Ukraina i Polska zgodziły się na zniesienie ograniczeń w tranzycie wagonów towarowych

Kancelaria Prezydenta zgodziła się na jak najszybsze zniesienie ograniczeń w tranzycie wagonów towarowych przez terytorium Ukrainy do Polski koleją.

Według Ukrinformu, wynika to ze wspólnego oświadczenia po spotkaniu delegacji Ukrainy i Polski, donosi strona internetowa szefa państwa.

„31 stycznia z inicjatywy Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyło się spotkanie ministrów infrastruktury Ukrainy Ołeksandra Kubrakowa i Polski Andrzeja Adamczyka w obecności Szefa Biura Prezydent Andreja Jermaka oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Szefa Biura Spraw Międzynarodowych Jakuba Kumocha” – czytamy w komunikacie.

W wyniku spotkania uzgodniono tekst wspólnego oświadczenia, w którym w szczególności podkreślono, że strony uzgodniły jak najszybsze zniesienie ograniczeń w tranzycie wagonów towarowych przez terytorium Ukrainy do Polski koleją.

„Do 4 lutego strona ukraińska poinformuje stronę polską o szczegółowych warunkach przywrócenia tranzytu wagonów towarowych przez terytorium Ukrainy” – czytamy w dokumencie.

Ponadto strony uzgodniły znaczne zwiększenie liczby zezwoleń na międzynarodowy przewóz ładunków, uwzględniając potrzeby ukraińskich i polskich przewoźników drogowych.

„Do dnia 5 lutego strony muszą uzgodnić termin posiedzenia Komisji mieszanej ds. międzynarodowego transportu drogowego, która musi uzgodnić termin przekazania i liczbę dodatkowych zezwoleń na międzynarodowy przewóz ładunków” – podkreśla oświadczenie.

Strony uzgodniły również opracowanie wspólnego planu działania, którego celem będzie znaczne zwiększenie efektywności pracy międzynarodowych samochodowych punktów kontrolnych RP i Ukrainy. Odpowiedni plan działania musi zostać uzgodniony z udziałem przedstawicieli służb celnych, granicznych i innych służb Polski i Ukrainy nie później niż do końca lutego 2022 roku.

Strony zwróciły również uwagę na zainteresowanie polskich spółek naftowo-gazowych PGNiG i PKN Orlen inwestycjami w ukraińskim sektorze naftowo-gazowym i zgodziły się ułatwić im współpracę w tym kierunku z NAK Naftogaz Ukrainy. Ze swojej strony KGHM wyraził gotowość do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wspólnego zagospodarowania złóż metali nieżelaznych.

Jak informował Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywał z oficjalną wizytą w Polsce w dniach 20-21 stycznia.

prs