Wolumen budownictwa mieszkaniowego w tym roku wzrósł o 18%
W okresie styczeń-wrzesień wolumen budownictwa na Ukrainie wzrósł o 3%, w tym w sektorze nieruchomości mieszkaniowych o 18%.
Według korespondenta Ukrinformu takie dane przekazał prezes Izby Budownictwa Ukrainy Petro Szyluk na posiedzeniu Antykryzysowej Rady Ukraińskich Organizacji Publicznych i Zarządu USPP na temat „Wspólne działania rządu i biznesu: zapobiegania zagrożeniom odnowy gospodarczej w 2022 roku”.
W normalnych warunkach z takich wskaźników, jak zauważył Szyluk, można się tylko radować. Mówimy jednak o wzroście w porównaniu z kryzysowym rokiem 2020.
„W 2019 roku w kraju oddano do użytku ponad 10 milionów metrów kwadratowych mieszkań, a następnie w zeszłym roku - tylko nieco ponad 5,5 miliona metrów kwadratowych. Tak więc sprawę można rozpatrywać z różnych perspektyw” - wyjaśnił prezes Izby Budownictwa.
Poprawie sytuacji i powrotowi do poprzednich wskaźników budownictwa mieszkaniowego, jego zdaniem, ułatwiłoby m.in. tanie kredytowanie nie tylko nabywców nieruchomości, ale także bezpośrednio branży budowlanej. Według Szyluka z 26,6 mld UAH wydanych na budowę w ciągu 9 miesięcy tylko 0,7% przypada na środki kredytowe (w realnych stopach 5-14%).
„I na przykład w Polsce udział pożyczonych środków w strukturze kosztów budowy wynosi 20% (przy kosztach kredytów 3% w skali roku), na Węgrzech 8% przy tak samo niskim oprocentowaniu. W Niemczech oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi generalnie zero” – cytował dane prezes Izby Budownictwa.
Również, zdaniem Szyluka, tak zwany „problem z gazem” wymaga natychmiastowego rozwiązania. Przecież teraz gaz ziemny kosztuje dla budowniczych prawie 40 tysięcy hrywien za tysiąc metrów sześciennych. W efekcie doprowadzi to do znacznego wzrostu kosztów budowy.
„Wzrost cen metali, taryf transportowych, kosztów surowców energetycznych spowoduje wzrost wszystkich kosztżw w branży. A wtedy nie będzie potrzeby mówić o wznowieniu dotychczasowego tempa oddawania mieszkań do użytku” – przewiduje Petro Szyluk.
Zasugerował, aby kwestie te zostały rozpatrzone na kolejnym spotkaniu przedstawicieli branży budowlanej z członkami rządu.
Jak informowaliśmy, według stanu na dzień 11 listopada podpisano 1059 umów kredytowych w ramach programu „Dostępna hipoteka pod 7%” na łączną kwotę 916,73 mln UAH; 75,58% środków przeznaczono na zakup mieszkań na rynku wtórnym, 24,42% - na rynku pierwotnym. Do programu przystąpili mieszkańcy 23 regionów. W porównaniu z danymi z dnia 25 października najbardziej aktywnie są podawane aplikacje w Kijowie (33,28% całości), obwodzie kijowskim (31,56%), obwodzie lwowskim (6,42%), obwodzie charkowskim (6,16%) i obwodzie rówieńskim (3,79%). Na pozostałe 18 regionów przypada 18,79% wniosków.
prs