Toczycki wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów kultury UE

zdjęcie

Delegacja ukraińska pod przewodnictwem ministra kultury i komunikacji strategicznej Mykoły Toczyckiego wzięła udział w nieformalnym spotkaniu ministrów kultury Unii Europejskiej w Warszawie.

Jak podaje Ukrinform, informację tę podał MCSC.

Ukraina została zaproszona przez polską prezydencję w Radzie UE. W spotkaniu wzięły udział również delegacje z Wielkiej Brytanii, Islandii i Norwegii.

Głównymi tematami dyskusji były ochrona wspólnego dziedzictwa kulturowego przed katastrofami naturalnymi i antropogenicznymi, a także koordynacja pomocy dla Ukrainy zarówno w zakresie ochrony i renowacji dziedzictwa kulturowego, jak i na drodze do członkostwa w UE.

Uczestnicy wydarzenia dyskutowali na temat możliwości finansowania rekonstrukcji zniszczonych obiektów, walki z nielegalnym obrotem artefaktami oraz wzmocnienia zasobów ludzkich sektora kultury na Ukrainie. Chodziło w szczególności o kształcenie specjalistów w dziedzinie renowacji i ewakuacji dóbr kultury, o konieczność wypracowania skutecznych metod ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego.

Toczycki w swoim przemówieniu inauguracyjnym zauważył, że spotkanie to stanowi ważny krok w kierunku praktycznej realizacji celów Deklaracji w sprawie wzmocnienia odporności sektora kultury na Ukrainie. Jest to dokument przyjęty po wynikach międzynarodowej konferencji poświęconej kulturze, która odbyła się 1 lutego w Użhorodzie.

Minister przedstawił dane dotyczące strat ukraińskiego sektora kultury w wyniku rosyjskiej agresji militarnej oraz międzynarodowe oceny dotyczące jego odbudowy.

Podkreślił, że Rosja nie zaprzestanie ataków na ukraińskie dziedzictwo kulturowe, w tym na obiekty objęte wzmocnioną ochroną UNESCO .

„Rosja doskonale zdaje sobie sprawę, że niszcząc zabytkowe budynki i teatry, uderza w tożsamość Ukrainy i spójność społeczną naszych społeczności” – podkreślił Toczycki.

Minister zaznaczył, że mimo wojny Ukraina kontynuuje reformę ustawodawstwa i dostosowywanie standardów Unii Europejskiej w dziedzinie kultury, a także realizuje projekty digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Poinformował, że w celu tymczasowej ochrony zbiorów muzealnych przed rosyjską agresją zorganizowano już 162 wystawy w różnych muzeach na całym świecie, w tym w dziesięciu krajach UE .

Toczycki poinformował o stanie ewakuacji skarbów muzealnych i potrzebie ich tymczasowego zabezpieczenia i dalszej renowacji.

Podkreślił, że Ukraina jest odpowiedzialna za wypełnianie swoich międzynarodowych zobowiązań prawnych, w szczególności w zakresie zwalczania nielegalnego handlu przedmiotami wartościowymi. Mówił także o ratyfikacji w lutym Konwencji Rady Europy w sprawie przestępstw przeciwko dobrom kultury.

Szef MCSC zaapelował do partnerów o nałożenie sankcji na osoby dopuszczające się przestępstw przeciwko kulturze ukraińskiej.

Zwrócił uwagę na bezprawne działania rosyjskich muzeów, które przywłaszczają i bezprawnie przenoszą ukraińskie zbiory z muzeów na okupowanych terytoriach, powołując się na specjalną ustawę federalną, która jest sprzeczna z prawem międzynarodowym.

Minister zaapelował o zaprzestanie współpracy z rosyjskimi instytucjami i placówkami kulturalnymi, które nie mogą być dłużej uznawane za reprezentujące wartości i etykę wyznawaną przez międzynarodową społeczność kulturalną.

Toczycki poinformował partnerów o przyjęciu przez rząd Ukrainy Strategii Rozwoju Kultury na okres do 2030 r., która uwzględnia najlepsze europejskie praktyki, opierając się w szczególności na ustaleniach Planu Pracy UE w dziedzinie kultury na lata 2023–2026.

Jak donosi Ukrinform, Toczycki i jego polska koleżanka Hanna Wróblewska omawiali działalność Grupy Roboczej ds. Zagadnień Historycznych , a także współpracę państwowych agencji kinematograficznych Ukrainy i Polski.