Instytut Badań nad Wojną (ISW) przeanalizował wpływ problemów obrony powietrznej na ukraińską energetykę

Rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną od marca 2024 r. prawdopodobnie spowodowały długotrwałe zniszczenia infrastruktury energetycznej i powtarzające się przerwy w dostawie prądu.

Tak wynika z raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW), podaje Ukrinform.

Analitycy w szczególności przypominają, że przerwy w dostawie prądu mające na celu stabilizację systemu elektroenergetycznego rozpoczęły się 14 maja i sugerują, że długotrwałe uszkodzenia ukraińskiego systemu elektroenergetycznego, powodujące ciągłe przerwy w dostawach prądu, grożą ograniczeniem wysiłków Ukrainy na rzecz rozbudowy jej obronności.

„Siły rosyjskie będą prawdopodobnie w dalszym ciągu przeprowadzać masowe ataki, powodując długotrwałe szkody w infrastrukturze energetycznej Ukrainy, ponieważ pogarszanie się ukraińskiego potencjału obrony powietrznej będzie trwało do czasu, aż amerykańskie rakiety przeciwlotnicze i inne zachodnie środki obrony powietrznej nie osiągną wystarczającej skali” – czytamy w oświadczeniu. agencja uważa.

Instytut przywołał doniesienia DTEK, że bardziej precyzyjne i skoncentrowane ataki rosyjskie spowodowały większe szkody w ukraińskich obiektach energetycznych niż poprzednie ataki.

Analitycy zwracają także uwagę na doniesienia, że ​​wojska rosyjskie mogą prowadzić rozpoznanie za pomocą dronów w głębi ukraińskich tyłów ze względu na brak na Ukrainie przechwytywaczy obrony powietrznej. Królewski Instytut Zjednoczonych Sił Zbrojnych (RUSI) poinformował 14 maja, że ​​Ukraina zmuszona była zrekompensować ograniczenie dostaw przeciwlotniczych systemów rakietowych (SAMS), co umożliwiło rosyjskim dronom rozpoznawczym swobodniejsze latanie na tyłach kraju. Na tyłachvUkrainy, w tym nad Charkowem, oraz optymalizację kompleksu rozpoznawczo-ogniowego (RVC) wojsk rosyjskich. RUSI stwierdził, że ograniczenie dostaw przeciwlotniczych przechwytywaczy zmusza Ukrainę do podejmowania coraz trudniejszych decyzji o rozmieszczeniu obrony powietrznej w celu ochrony infrastruktury krytycznej na tyłach lub w strefie frontu.

RUSI zauważył, że dobrze wyposażone siły ukraińskie były wcześniej w stanie ograniczyć możliwości rosyjskiego wywiadu przez większą część inwazji na pełną skalę.

„Siły ukraińskie potrzebują przechwytujących obrony powietrznej dostarczonych przez Zachód, aby zniszczyć rosyjskie drony rozpoznawcze na tyłach i na linii frontu, a także pokonać zoptymalizowany rosyjski RVC, który zapewnia taktyczny postęp rosyjskich wojsk na froncie” – stwierdza RUSI.

Jak podaje Ukrinform, rozpoczęte 14 maja odłączenia konsumentów mogą potrwać do sierpnia-września. Zimą nawet przy wysokich temperaturach wystąpi deficyt w systemie energetycznym.

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny