Mobilizacja wymaga rozwiązań „cyfrowych”, aby przedstawiciele terytorialnego centrum rekrutacji (TCC) nie wychodzili na ulice – Zełenski
Nowy projekt ustawy o mobilizacji musi być sprawiedliwy, szczególnie w kwestiach demobilizacji i mobilizacji cyfrowej.
Poinformował o tym Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD.
„Mobilizacja powinna odbywać się wyłącznie w oparciu o sprawiedliwość” – stwierdził.
Prezydent podkreślił, że w ramach nowego projektu ustawy o mobilizacji jednym z najważniejszych jest moment demobilizacji.
„Są ludzie, którzy są na polu bitwy od 700 dni. Jestem im wdzięczny za ochronę naszego państwa, jak każdy Ukrainiec” – podkreślił Zełenski .
Głowa państwa ukraińskiego zauważył jednak, że jego zdaniem sama wdzięczność społeczeństwa nie wystarczy dla wojska.
„Potrzebna jest sprawiedliwa rotacja, należy zapewnić długie urlopy. Nie da się wszystkiego pokryć pieniędzmi, choć płace są wysokie, ale w tym kierunku wciąż potrzebna jest sprawiedliwość” – podkreślił.
W tym kontekście Zełenski podkreślił, że oczekuje od Ministerstwa Obrony Narodowej projektu ustawy o uczciwej mobilizacji.
Głowa państwa poinformował, że zwrócił się do wojskowych i deputowanych ludowych z prośbą, aby w projekcie ustawy uniemożliwić także „szanse TCC na wyjście na ulice”, gdyż rozpatruje przypadki użycia siły wobec mężczyzn w wieku poborowym przez pracowników komisariatu wojskowego za błędne.
„Bardzo źle było, gdy przedstawiciele TCC chodzili po ulicach i szukali chłopców, którzy nie przychodzili do komisariatów wojskowych. Ale tutaj chciałbym, żebyśmy byli uczciwi. To całkowicie niewłaściwe, nie powinni tego robić” – stwierdził prezydent.
Według niego procesy mobilizacyjne wymagają nowoczesnych i zdigitalizowanych rozwiązań.
„Dziś istnieją możliwości wykorzystania formatu cyfrowego. Żyjemy w czasach cyfryzacji. Jesteśmy krajem bardzo cyfrowym, ustaliliśmy ten proces zarówno w czasie Covidu, jak i podczas wojny, więc nie ma problemu, aby rozwiązać ten problem w nowoczesny sposób” – podsumował Zełenski.
Jak podał Ukrinform, pod koniec grudnia rząd przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy „O zmianie niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy w zakresie usprawnienia niektórych kwestii mobilizacji, rejestracji do wojska i odbywania służby wojskowej” (nr 2). 10378).
Dokument wywołał wiele dyskusji w polityce i społeczeństwie.
11 stycznia projekt powrócił do realizacji do przedmiotu inicjatywy legislacyjnej – Gabinetu Ministrów. Wkrótce minister obrony Rustem Umierow ogłosił, że jego zespół przygotował nową wersję projektu ustawy o mobilizacji, uwzględniającą wszystkie propozycje deputowanych.