Parlament Słowacji zezwolił na eksport broni, w szczególności na Ukrainę
We wtorek 16 stycznia słowacki parlament większością głosów poparł poprawkę przyznającą Ministerstwu Obrony Narodowej uprawnienia do zatwierdzania eksportu broni.
O tym informuje „Politico” – podaje Ukrinform.
Nowelizacja ustawy przewiduje zmiany w procedurze wydawania zezwoleń na eksport broni. Wcześniej formalnie zajmowało się tym Ministerstwo Gospodarki Słowacji, teraz zajmie się tym już wyłącznie Ministerstwo Obrony Narodowej.
Wcześniej prezydent Słowacji Zuzana Čaputova zawetowała ten projekt ustawy, powołując się na fakt, że Ministerstwo Obrony nie dysponuje zasobami eksperckimi, aby ocenić potencjalne ryzyko sprzedaży broni dla międzynarodowej reputacji i bezpieczeństwa Słowacji.
Jak zauważono, rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym 2022 roku dotknęła słowacki sektor obronny, w szczególności producenta amunicji ZVS Holding, którego jednym z właścicieli jest Ministerstwo Obrony kraju. Jak podaje portal DMD Group, w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku ZVS Holding uzyskał 44 mln euro przychodów w porównaniu do 40 mln euro za cały 2022 rok, co „w dużej mierze było związane z rosyjską agresją na Ukrainę”.
Według byłego ministra obrony Słowacji Jarosława Nagya prawie 100% produkcji amunicji ZVS Holding na najbliższe dwa–trzy lata „została już sprzedana Ukrainie”.
Od początku inwazji na pełną skalę Słowacja udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 671 mln euro, w tym m.in. przekazano: 13 myśliwców MiG-29, system obrony powietrznej S-300, około 30 BMP i 10 Haubic samobieżnych Zuzanna-2.
Jak podawał Ukrinform, 26 października nowy premier Słowacji Robert Fico zapowiedział zaprzestanie pomocy wojskowej dla Ukrainy przez jego rząd. Jednocześnie powiedział, że rząd nie będzie blokował dostaw broni i amunicji na Ukrainę od prywatnych producentów.