UE opublikowała oficjalny dokument dotyczący rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią
Po wynikach pierwszego dnia prac Rada Europejska opublikowała 14 grudnia konkluzje szczytu w sprawie Ukrainy, rozszerzenia i reform, które zawierają dokumentalne potwierdzenie decyzji szefów państw i rządów Unii Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji w sprawie członkostwa w UE z Ukrainą i Mołdawią.
Według informacji Ukrinform pełny tekst tego dokumentu opublikowany jest na stronie internetowej Rady Europejskiej.
«Rada Europejska uchwala wnioski Rady UE w sprawie rozszerzenia z 12 grudnia 2023 r. Na podstawie pakietu rozszerzeniowego przedstawionego przez Komisję Europejską z dnia 8 listopada 2023 r. Rada Europejska przyjęła następujące decyzje:
Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Republiką Mołdawii. Rada Europejska zwraca się do Rady UE o przyjęcie odpowiednich ram negocjacji, gdy tylko zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu wdrożenia zaleceń Komisji Europejskiej z 8 listopada 2023 r.” – czytamy w dokumencie.
W tym samym tekście odnotowane jest nadanie Gruzji statusu kraju kandydującego do przystąpienia do UE oraz rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Bośnią i Hercegowiną, gdy tylko kraj ten spełni minimalne wymagania kryteriów członkostwa. Rada Europejska wyraziła także gotowość do podjęcia działań w kierunku zakończenia procesu negocjacji w sprawie przystąpienia do UE z Macedonią Północną.
Rada Europejska potwierdziła swoje pełne i jednomyślne poparcie dla starania się krajów Bałkanów Zachodnich o członkostwo w UE oraz własne zaangażowanie we wspieranie reform i rozwoju gospodarczego tego regionu.
Rada Europejska podkreśliła, że proces rozszerzenia jest geostrategiczną inwestycją w pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt. Proces ten jest motorem poprawy warunków życia gospodarczego i społecznego obywateli UE, zmniejsza różnice w rozwoju pomiędzy różnymi regionami Europy i przyczynia się do ochrony wartości, na których opiera się cała Unia Europejska.
Jednocześnie, jak zauważono we wnioskach ze szczytu, nie tylko kraje kandydujące, ale także sama Unia Europejska musi być gotowa na przyszłe rozszerzenie i wdrożyć reformy, aby zachować jej zdolność do rozwoju i skutecznych działań. Procesy reform w krajach kandydujących i w UE powinny być prowadzone równolegle.
Jak już informowaliśmy, w Brukseli odbywa się posiedzenie Rady Europejskiej. Przywódcy krajów UE rozważają decyzje o historycznym znaczeniu dla Ukrainy. Wczoraj wieczorem Rada Europejska zatwierdziła decyzję o rozpoczęciu negocjacji UE z Ukrainą i Mołdawią w sprawie członkostwa i kontynuuje dyskusję na temat propozycji utworzenia ukraińskiego funduszu w UE z kwotą 50 miliardów euro w skorygowanym wieloletnim budżecie UE na lata 2024-2027.