Ponad 20 krajów weźmie udział we wspólnym zamówieniu amunicji dla Ukrainy - Borrell
We wspólnym zamawianiu amunicji od europejskiego przemysłu obronnego pod auspicjami Europejskiej Agencji Obrony weźmie udział 17 krajów UE i Norwegia, wkrótce liczba ta wzrośnie do 20, a nawet więcej, a sam projekt zacznie być realizowany do końca maja.
We wspólnym zamawianiu amunicji od europejskiego przemysłu obronnego pod auspicjami Europejskiej Agencji Obrony weźmie udział 17 krajów UE i Norwegia, wkrótce liczba ta wzrośnie do 20, a nawet więcej, a sam projekt zacznie być realizowany do końca maja.
O tym powiedział wysoki przedstawiciel UE Josep Borrell w Brukseli na konferencji prasowej po wspólnym posiedzeniu Rady UE z udziałem ministrów spraw zagranicznych i obrony państw członkowskich, informuje korespondent Ukrinformu.
„Pierwszy sposób (pomocy dla Ukrainy) polega na dostawie amunicji z już istniejących magazynów. Drugi to dostawa amunicji 155 mm od europejskiego przemysłu obronnego oraz z Norwegii. Obecnie do projektu Europejskiej Agencji Obrony przystąpiło 17 państw członkowskich i Norwegia, ale wiem, że wkrótce dołączą kolejne. Myślę, że w tym projekcie będzie uczestniczyć ponad 20 krajów członkowskich. Tak więc ten projekt postępuje dobrze, a umowy z przemysłem powinny zostać zawarte do końca maja” – powiedział Borrell.
Zaznaczył, że dziś rano podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych odbyła się wideokonferencja z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą, który poinformował przedstawicieli rządów europejskich o aktualnej sytuacji i przebiegu wojny.
"On (Kuleba - red.) ponownie dał nam bardzo jasny komunikat: „Potrzebujemy amunicji, i to bardzo szybko”. Odpowiedź Rady UE była również jasna: Ukraina może nadal liczyć na Unię Europejską. W związku z tym z radością informuję, że ministrowie obrony i spraw zagranicznych wspólnie zgodzili się na propozycję pilnego dostarczenia amunicji artyleryjskiej z istniejących magazynów w drodze wspólnego zamówienia, a także zwiększenia mocy produkcyjnych europejskiego przemysłu obronnego” — powiedział wysoki przedstawiciel UE.
Zaznaczył, że aby te plany zrealizować, kraje UE będą musiały pracować według bardzo ścisłego harmonogramu. Celem jest
dostarczenie Ukrainie 1 miliona egzemplarzy amunicji artyleryjskiej w ciągu tego roku.
„W tym celu wykorzystamy dostawy z istniejących magazynów oraz wspólne zamówienie na nową produkcję. Pod względem finansowym mówimy o 2 miliardach euro na zakup amunicji. Ale warto wziąć pod uwagę, że taka kwota pokrywa 55-60% rzeczywistych kosztów. Tak więc z praktycznego punktu widzenia mówimy o kosztach przekraczających dwukrotnie tę kwotę” – dodał Borrell.
Jak informowaliśmy, Komisja Europejska i Europejska Służba Działań Zewnętrznych zaproponowały trójtorowe podejście do przyspieszenia dostaw amunicji na Ukrainę, której pilnie potrzebuje. W szczególności planuje się przeznaczyć 1 mld euro na rekompensaty dla krajów UE za natychmiastowe dostawy już istniejącej amunicji, kolejny 1 mld euro zostanie skierowany na wspólne zamówienie takiej amunicji od europejskiego przemysłu obronnego w celu uzupełnienia arsenałów i kontynuacji dostaw amunicji na Ukrainę. Trzeci komponent tego planu zakłada rozwój zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu zbrojeniowego w celu sprostania wyzwaniom stojącym przed UE w zakresie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją.
Plan ten uzyskał dziś poparcie Rady UE w formacie „Jumbo” – jednocześnie z udziałem ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony UE. Uczestnicy spotkania najpierw omówili sytuację na Ukrainie i kontynuację pomocy wojskowej w celu zapewnienia jej prawa do samoobrony przed rosyjską agresją.