Zełenski spotkał się z szefami spraw zagranicznych siedmiu krajów Europy Północnej

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował państwom bałtyckim i północnoeuropejskim za konsekwentnie aktywną i skuteczną pomoc Ukrainie w obronie jej integralności terytorialnej i niepodległości.

Jak donosi Ukrinform, powołując się na oficjalną stronę internetową głowy państwa, powiedział to na spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Estonii, Islandii, Łotwy, Litwy, Norwegii, Finlandii i Szwecji.

Prezydent podkreślił, że przybycie szefów departamentów polityki zagranicznej w tym trudnym czasie jest bardzo ważne.

„Prawdopodobnie po raz pierwszy gościmy Państwa na Ukrainie w tak szerokim składzie. Robimy to z przyjemnością. Bardzo się cieszymy, że jesteście po stronie prawdy, po jasnej stronie w tej wojnie – po stronie Ukrainy i naszej walki o niepodległość i wolność” – podkreślił Zełenski.

Głowa państwa podziękował państwom bałtyckim i północnoeuropejskim za znaczącą pomoc obronną, finansową i humanitarną partnerów bałtyckich i północnoeuropejskich w obliczu zbrojnej agresji Rosji na pełną skalę.

„Szczególnie doceniamy wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy, pomoc medyczną i rehabilitacyjną dla naszych rannych, prowadzenie tak ważnych dla ukraińskiego wojska misji edukacyjnych i szkoleniowych, wsparcie przymusowych migrantów z Ukrainy, którzy wyjechali za granicę z powodu wojny” – podkreślił Zełenski.

Głowa państwa zwrócił szczególną uwagę na wyzwania okresu zimowego i rosyjskiego terroru wymierzonego w cywilny sektor energetyczny. W związku z tym odrębnie zwrócono uwagę na krytyczną potrzebę wyposażenia Ukrainy w nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz pilną potrzebę wsparcia systemu energetycznego naszego kraju.

Strony podkreśliły znaczenie dalszego zwiększania presji sankcji na Rosję, a także skoordynowanych prac nad utworzeniem specjalnego trybunału do zbadania zbrodni rosyjskiej agresji oraz mechanizmu naprawienia szkód wyrządzonych agresją Rosji na Ukrainę.

Zełenski podziękował partnerom za zdecydowane wsparcie dążeń Ukrainy do integracji europejskiej, w szczególności dążenia do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej, a także zwrócił uwagę na znaczenie dalszej pomocy w realizacji strategicznego kursu naszego kraju do członkostwa w NATO.

Prezydent Ukrainy podkreślił wagę udziału odpowiednich państw w realizacji ukraińskiej inicjatywy humanitarnej „Ziarno z Ukrainy” (Grain from Ukraine) oraz ważną rolę wkładu finansowego każdego z partnerów w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

Jak poinformował Ukrinform, 28 listopada ministrowie spraw zagranicznych Estonii - Urmas Reinsalu, Islandii - Þórdís Kolbrún R. Gylfadóttir, Łotwy - Edgars Rinkēvičs, Litwy - Gabrielius Landsbergis, Norwegii - Anniken Huitfeldt, Finlandii - Pekka Haavisto i Szwecji - Tobias Billström, przybyli do Kijowa w celu omówienia dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Spotkał się z nimi też premier Ukrainy Denys Szmyhal. Strony omówiły kwestię wsparcia Ukrainy bronią i finansami. W szczególności Szmyhal podkreślił, że kluczowym kierunkiem pozostają dostawy do naszego kraju systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Strony poświęciły wiele uwagi wyzwaniom stojącym przed sektorem energetycznym Ukrainy w związku z ciągłym ostrzeliwaniem infrastruktury energetycznej przez Rosję.

Poruszono m.in. kwestię demilitaryzacji elektrowni jądrowej Zaporoże oraz funkcjonowania korytarzy zbożowych.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta, Telegram

av