Parlament Europejski uznał Rosję za państwowego sponsora terroryzmu

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Parlament Europejski większością głosów przyjął rezolucję uznającą Federację Rosyjską za państwowego sponsora terroryzmu.

Głosowanie odbyło się dziś w Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego - informuje korespondent Ukrinform.

„Za” tym dokumentem opowiedziało się 494 posłów, „przeciw” - 58, 44 europejskich polityków wstrzymało się od głosu.

Główne zapisy rezolucji w sprawie uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu uzgodniono dzień wcześniej na szczeblu szefów ugrupowań politycznych Parlamentu Europejskiego.

„Parlament Europejski… zdecydowanie potępia zbrodnie wojenne i akty terroru wobec ludności cywilnej popełnione przez Federację Rosyjską i jej wspólników w celu osiągnięcia destrukcyjnych celów politycznych na Ukrainie i na terytorium innych krajów oraz uznaje Rosję za państwo, które sponsoruje terroryzm i za państwo, które stosuje środki terrorystyczne” – czytamy w dokumencie.

Posłowie potępili okupację przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu - to akt mający na celu terroryzowanie ludności Ukrainy i przekształcenie elektrowni jądrowej w obiekt wojskowy.

Wyrazili solidarność z narodem ukraińskim i innymi ofiarami rosyjskiej agresji.

Dokument wzywa Radę UE do wpisania tzw. „grupy Wagnera” i innych grup zmilitaryzowanych finansowanych przez Rosję do wykazu osób, grup i instytucji zaangażowanych w działalność terrorystyczną i objętych odpowiednimi sankcjami UE.

„Parlament Europejski… wzywa UE i państwa członkowskie do rozszerzenia ram prawnych uznawania państw za „sponsorów terroryzmu”, co powinno pociągać za sobą znaczną liczbę znaczących środków ograniczających wobec takich krajów i będzie miało daleko idące restrykcyjne konsekwencje dla stosunków UE z takimi krajami; wzywa w związku z tym Radę UE do rozważenia włączenia Federacji Rosyjskiej na listę państw sponsorujących terroryzm” – czytamy również w dokumencie.

Posłowie podkreślili potrzebę postawienia przed sądem tych państw, podmiotów niepaństwowych i osób, które wspierają i umożliwiają zbrojną agresję Rosji, a także wzmacniają jej zdolności militarne.

„Parlament Europejski… potwierdza swój apel do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o wspieranie wszystkich zgodnych z prawem międzynarodowych i krajowych procesów w sprawie zbrodni popełnionych podczas agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, biorąc pod uwagę potrzebę postawienia wszystkich przestępców przed wymiarem sprawiedliwości, a także udzielić odpowiedniego poparcia dla utworzenia specjalnego trybunału, który zajmie się zbrodnią rosyjskiej agresji na Ukrainie” – czytamy w rezolucji.

Jednocześnie posłowie zaapelowali do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o połączenie wysiłków na rzecz stworzenia szerokiego międzynarodowego „mechanizmu odszkodowawczego”, który powinien obejmować utworzenie międzynarodowego rejestru wyrządzonych szkód oraz mechanizmów interakcji z władzami ukraińskimi w tych sprawy.

Parlamentarzyści europejscy wezwali UE i jej państwa członkowskie do zakazania publicznego używania jakichkolwiek symboli związanych z rosyjską agresją militarną i w ten czy inny sposób uzasadniających lub wspierających takie przestępcze działania.

Odrębnie eurodeputowani odnotowali pracę ukraińskich i międzynarodowych dziennikarzy, którzy przekazują światu prawdziwe informacje o wojnie Rosji z Ukrainą, często z narażeniem własnego życia. Wezwali do śledztwa w sprawie zbrodni popełnionych przez Rosję na dziennikarzach, a także rosyjskiej przestępczej kampanii dezinformacyjnej, która stała się elementem wojny Rosji z Ukrainą na pełną skalę.

Jak informowaliśmy, od początku inwazji na Ukrainę Rosja zaczęła celowo atakować pokojowe miasta Ukrainy, niszcząc infrastrukturę krytyczną. Na terenach czasowo okupowanych rosyjscy najeźdźcy rozpoczęli kampanię masowej przemocy wobec ludności cywilnej, obejmującej mordy, tortury, gwałty, porwania i przymusowe wysiedlenia. Wobec klęski na polu bitwy Rosja zaczęła celowo niszczyć obiekty infrastruktury energetycznej Ukrainy, aby w okresie zimowym skazać jej ludność na zimno i głód. Takie ataki na ludność cywilną są uznawane przez cały świat za przejaw terroryzmu państwowego. Szereg krajów europejskich, a także Zgromadzenie Parlamentarne NATO uznało już Federację Rosyjską za państwowego sponsora terroryzmu.

av