Apel Zełenskiego, Szmyhala i Stefanczuka w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji
Wspólny apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, premiera Denysa Szmyhala i przewodniczącego Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka został opublikowany na stronie internetowej Oficjalnego Przedstawicielstwa Głowy Państwa.
Jak donosi Ukrinform, informuje o tym służba prasowa głowy państwa ukraińskiego.
W apelu stwierdza się, że Ukraina była i pozostaje wiarygodnym i przewidywalnym partnerem NATO, w pełni podziela wartości euroatlantyckie i jest oddana fundamentalnym zasadom integracji euroatlantyckiej, głębokim reformom demokratycznym opartym na dokument o szczególnym partnerstwie między Ukrainą oraz NATO i rocznych programach pod auspicjami Komisji Ukraina- NATO .
Wskazuje się również, że dziś Ukraina i społeczność euroatlantycka stoją w obliczu bezprecedensowych wyzwań bezpieczeństwa o charakterze globalnym. W szczególności wojna rozpoczęta przez Federację Rosyjską w celu zniszczenia Ukrainy i narodu ukraińskiego grozi zniszczeniem świata i systemu euroatlantyckiego.
„Władze rosyjskie jasno i jednoznacznie zademonstrowały swoje zamiary nasilenia działań wojennych poprzez mobilizację, kolejną próbę aneksji terytorium Ukrainy i kontynuację agresywnej polityki, w szczególności poprzez przeprowadzanie tzw. referendów i dokonywanie zmian w konstytucji Rosji. Szantaż energetyczny i nuklearny z Rosji stał się stałym zjawiskiem” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.
W tych warunkach, jak informuje służba prasowa, prezydent, szef parlamentu i szef rządu uważają, że utrzymanie stabilnego i przewidywalnego środowiska bezpieczeństwa globalnego opartego na zasadach Karty Narodów Zjednoczonych i postanowieniach Traktatu Północnoatlantyckiego jest możliwe tylko w przypadku wspólnych wysiłków na rzecz zachowania pokoju.
„W tym celu konieczne jest podjęcie działań proaktywnego odstraszania i zapobiegania wszelkim działaniom związanym z bezprawną aneksją terytorium Ukrainy oraz realizacją zagrożeń związanych z użyciem broni jądrowej” – czytamy w dokumencie.
Zwraca się również uwagę, że dziś Ukraina zapewnia pokój i bezpieczeństwo sojusznikom na wschodniej flance Sojuszu na polu walki, a wśród obywateli Ukrainy panuje bezprecedensowo wysoki poziom poparcia dla przystąpienia do NATO, co świadczy o głębokim zrozumieniu roli Sojuszu jako obecnie najskuteczniejszej organizacji bezpieczeństwa.
„Apelujemy o podjęcie decyzji w sprawie członkostwa Ukrainy w Sojuszu jako integralnego elementu zapewnienia bezpieczeństwa Ukraińcom i obywatelom całej przestrzeni euroatlantyckiej” – stwierdza wspólny apel.
Ponadto poinformowano, że Prezydent, Przewodniczący Rady Najwyższej i Premier zaproponowali pilne rozważenie ukraińskich inicjatyw dotyczących wielopoziomowego systemu gwarantowania bezpieczeństwa opartego na wielostronnych i dwustronnych umowach Ukrainy, mających na celu zwiększenie potencjału obronnego Ukrainy do poziomu, który zapewniłby gwarantowane odparcie agresji rosyjskiej federacji, wzmocnienie wsparcia militarnego dla Ukrainy, budowę jej zdolności obronnych, promowanie rozwoju kompleksu obronno-przemysłowego oraz znaczne zwiększenie skali i objętości szkolenia ukraińskich wojskowy.
„Wdrożenie tych propozycji, zanim Ukraina stanie się członkiem NATO, umożliwi aktywne powstrzykmanie zbrojnej agresji na nasz kraj w celu jak najszybszego zakończenia wojny i zapobieżenia ewentualnej nowej agresji zbrojnej” – czytamy w dokumencie.
Jak informowaliśmy, 30 września 2022 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk i premier Denys Szmyhal podpisali wspólny apel do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego wzywający do podjęcia decyzji w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO jako integralnego elementu zapewnienia bezpieczeństwa Ukraińcom i obywatelom w całej przestrzeni euroatlantyckiej.
av