W Warszawie otwarto wystawę sztuki ukraińskiej czasów wojny

zdjęcie, wideo

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” w stolicy Polski, odbywa się wystawa „Ukraina. Pod innym niebem”.

Zawiera ona ponad dwieście prac 32 ukraińskich artystów, którzy zaprezentowali swoje prace powstałe po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, informuje korespondent Ukrinformu.

Jak podkreślają organizatorzy wystawy, prezentowane prace przedstawiają okrucieństwa rosyjskich najeźdźców i starają się dotrzeć do sumień publiczności na całym świecie. Do tej pory jest to największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, która odzwierciedla reakcję artystów na wojnę i barbarzyński atak Rosji.

„W Polsce Ukraińcy naprawdę żyją pod innym niebem. Mamy nadzieję, że wkrótce niebo, po którym nie latają rakiety, będzie również nad Ukrainą. Dziś naród ukraiński jest bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek i wszyscy walczą o wolność Ukrainy, także na froncie artystycznym. Nasza kultura staje się jeszcze silniejsza. Jesteśmy niepokonani!” - powiedział podczas otwarcia wystawy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Podziękował Polakom za wsparcie i solidarność.

Z kolei w imieniu wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego list odczytała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego RP Wanda Zwinogrodzka.

„Jeżeli sztuka jest sublimacją przeżyć, to potraktujmy dzieła zaproszonych tu artystów jako próbę ukazania, ale i intymnego podzielenia się traumatycznym doświadczeniem, które powinno być dziś dla nas wszystkich przestrogą(...) Życzę publiczności, aby ta wystawa stała się nie tylko źródłem wrażeń estetycznych, ale także refleksji”– napisał wicepremier Piotr Gliński.

W komentarzu dla Ukrinformu, współkuratorka wystawy Victoria Burlaka zauważyła: Ukraina musi przekazać prawdę o tej wojnie, jej uczuciach i przeżyciach, bo świat stopniowo przyzwyczaja się do tego, że wojna trwa.

„Ale musimy pokazać, że to nie jest banał, że to jest nasz codzienny wyczyn, codzienne zwycięstwo. Oprócz tego, że jesteśmy niezwyciężeni, jesteśmy również straumatyzowani i cierpimy, dlatego musimy codziennie rozmawiać o wojnie, gdy ona trwa” – podkreślił Burlaka.

Zaznaczyła, że na wystawie prezentowane są najlepsze nazwiska współczesnej sztuki ukraińskiej. Wystawione są tu wszystkie gatunki - filmy wideo, instalacje, fotografie, obrazy, ceramika.

Wystawa potrwa do 12 marca przyszłego roku, po czym zostanie pokazana w innych europejskich miastach.

W komentarzu do agencji fotograf Taras Byczko powiedział, że w warunkach, gdy świat jest zmęczony wojną, tak duża ekspozycja różnych języków artystycznych jest bardzo ważna.

„To może być wykorzystane do dotarcia do widza, zapamięta, zrozumie, bo sztuka nie mówi zwykłym językiem, ale językiem uczuć. Ten język uczuć tworzy kulturowy front, który jest niezwykle silny i potężny” – podkreślił Byczko.

Wystawa została zorganizowana przy wspóółpracy Instytutu Polskiego w Kijowie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

av