Kraje G7 wydały oświadczenie w sprawie bezpieczeństwa jądrowego Ukrainy
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji
Szefowie państw i rządów, ministrowie G7, są głęboko zaniepokojeni atakami Rosji na obiekty jądrowe na Ukrainie i w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Potępiają wszelkie działania zagrażające bezpieczeństwu obiektów jądrowych służących pokojowym celom – wynika ze wspólnego oświadczenia grupy sterującej G7, donosi Ukrinform.
Przywódcy zdają sobie sprawę, że zagrożenie dla ludności cywilnej w wyniku uszkodzenia obiektu jądrowego może dramatycznie wzrosnąć podczas konfliktu zbrojnego oraz że ryzyko radiologiczne dla ludności cywilnej i środowiska w wyniku wypadku jądrowego wykracza poza granice jakiegokolwiek kraju. Z zadowoleniem przyjmują starania Dyrektora Generalnego MAEA zmierzające do osiągnięcia porozumienia ramowego w sprawie bezpieczeństwa obiektów jądrowych do celów pokojowych na Ukrainie podczas obecnego konfliktu zbrojnego,
G7 wspiera stanowiska wyznaczone przez prezesa Rafaela Grossiego.
Niezbędne jest zachowanie fizycznej integralności instalacji jądrowych, zarówno reaktorów, zbiorników paliwa, jak i miejsc składowania i składowania odpadów promieniotwórczych.
Wszystkie systemy i urządzenia bezpieczeństwa muszą być w pełni sprawne przez cały czas.
Personel operacyjny musi być w stanie wykonywać odpowiednie obowiązki w zakresie bezpieczeństwa, zapewnić odpowiednią rotację personelu i podejmować decyzje związane z bezpieczeństwem.
Bezpieczne zasilanie sieciowe musi być dostępne poza terenem wszystkich obiektów jądrowych.
Muszą istnieć nieprzerwane łańcuchy logistyczne dostaw i transportu do i z obiektów.
Muszą istnieć skuteczne systemy monitorowania promieniowania na miejscu i poza nim oraz środki gotowości i reagowania na sytuacje awaryjne.
Musi istnieć niezawodne połączenie między obiektami a regulatorem.
„Wspieramy pilne wysiłki dyrektora generalnego na rzecz harmonizacji ram prawnych bezpieczeństwa wszystkich obiektów jądrowych na Ukrainie, przy jednoczesnym poszanowaniu pełnej suwerenności Ukrainy nad jej terytorium i infrastrukturą. Wzywamy również wszystkie kraje do dostarczenia MAEA wszelkich niezbędnych zasobów i sprzętu w celu zapewnienia pomocy technicznej Ukrainie i zapewnienia, że wszyscy spełniają siedem (nazwanych) zasad w obszarach konfliktów zbrojnych” - czytamy w oświadczeniu.
Kraje G7 są zobowiązane do wspierania organizacji w propagowaniu siedmiu podstaw bezpieczeństwa pokojowych obiektów jądrowych.
Grupie G7 przewodniczą obecnie Niemcy.
24 lutego prezydent rosji putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą infrastrukturę, prowadząc zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi za pomocą artylerii, granatów rakietowych i pocisków balistycznych.
Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.
av