Ukraina otrzyma w przyszłym tygodniu 2,5 miliarda euro z rosyjskich aktywów – Borrell
O tym oświadczył Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell w Luksemburgu przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Ministrów UE do spraw zagranicznych, przekazuje korespondent Ukrinform.
„Jak wiadomo, mamy jeszcze sześć decyzji prawnych (w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokojowego – red.), które nie mogą zostać zrealizowane, ponieważ jedno z państw członkowskich ich odmawia. Musimy unikać takiej sytuacji w związku z (wykorzystaniem) wpływów z rosyjskich aktywów. Mamy takie rozwiązanie i dzisiaj je zaprezentujemy... Pierwsza transza tych pieniędzy trafi (wypłacona zostanie – red.) w przyszłym tygodniu, w lipcu, druga zostanie wypłacona nieco później. Nie wolno ich zatrzymywać. Należy z nich korzystać, a my posiadamy procedury prawne, które pozwalają uniknąć jakiegokolwiek blokowania” – powiedział Borrell.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy wyjaśnił, że chodzi o pierwszą transzę w wysokości 2,5 mld euro.
„Ukraina potrzebuje większej pomocy i to teraz, przed latem (przed wakacjami – przyp. red.). Myślę, że ministrowie poprą propozycje zwiększenia tej pomocy przy wykorzystaniu dochodów z rosyjskich aktywów. Nie mam tych pieniędzy w własnej kieszeni, ale tę decyzję należy podjąć natychmiast” – dodał Borrell.
Zauważył, że umowy UE zapewniają prawną drogę do dalszych wspólnych decyzji, nawet jeśli niektóre państwa członkowskie nie chcą uczestniczyć w takich decyzjach.
„Uważamy, że skoro Węgry nie uczestniczyły w tej decyzji, nie ma potrzeby, aby uczestniczyły w jej wdrażaniu. Rozwiązanie jest jasne – dochody z rosyjskich aktywów zostaną przeznaczone na zwiększenie naszej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Pierwsze pieniądze trafią w przyszłym tygodniu. Mamy procedurę pozwalającą uniknąć blokowania przez niektóre kraje członkowskie, które nie są częścią tego rozwiązania. Jednak zdecydowanie należy to omówić z ministrami” – dodał Borrell.
Zauważył, że w ramach dyskusji na temat Ukrainy szefowie departamentów polityki zagranicznej UE wymienią poglądy na temat wyników Szczytu Pokojowego w Szwajcarii, który otworzył drogę do znalezienia dyplomatycznego rozwiązania wojny Rosji z Ukrainą. Jednocześnie, zdaniem Borrella, ministrowie dokonają oceny wpływu niedawnej wizyty Władimira Putina w Korei Północnej i innych miejscach, które znajdują się w zasięgu rosyjskiego dyktatora, dla ogólnego bezpieczeństwa.
„On (Putin) najwyraźniej przygotowuje się do długiej wojny. Z naszej strony droga dyplomatyczna powinna w dalszym ciągu działać i powinniśmy zwiększyć nasze wsparcie dla Ukrainy” – podkreślił wysoki przedstawiciel UE.
Borrell powiedział wcześniej w wywiadzie dla „Financial Times”, że Unia Europejska wypracowała mechanizm prawny pozwalający ominąć weto Węgier w sprawie zakupu broni dla Ukrainy z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów, co mogłoby również utorować drogę G7 by zapłacić Kijowowi 50 miliardów dolarów.
Jak informowaliśmy, plan Grupy Siedmiu dla Ukrainy zakłada udzielenie Kijowowi wieloletniej pożyczki z przyszłymi dochodami w wysokości około 300 miliardów dolarów – to zamrożone aktywa rosyjskie, z których większość jest zablokowana w UE.
Rezerwy Rosyjskiego Banku Centralnego i inne aktywa zostały zamrożone w ramach sankcji G7 nałożonych w związku z inwazją Rosji na pełną skalę na Ukrainę w lutym 2022 r.
Około 190 miliardów euro tych aktywów jest przechowywanych w belgijskim centralnym depozycie papierów wartościowych Euroclear, co czyni UE kluczowym podmiotem w każdym planie wykorzystania tych aktywów. Stany Zjednoczone zatrzymują około 5 miliardów dolarów.
Węgry sprzeciwiają się udzieleniu przez UE zbiorowego wsparcia wojskowego Ukrainie i blokują szereg decyzji dotyczących zbrojeń dla Ukrainy.