Węgry zakazały importu produktów rolnych z Ukrainy
Jak donosi Ukrinform, DW informuje o tym w odniesieniu do rządu węgierskiego.
„Rząd jest zaangażowany w obronę interesów węgierskiej społeczności rolniczej, dlatego wobec braku znaczących środków UE wprowadza czasowy zakaz, podobnie jak Polska, importu zbóż i roślin oleistych, a także szeregu innych produktów rolnych z Ukrainy na Węgry” – powiedział minister rolnictwa Istvan Nagy.
Dodał, że producenci rolni na Ukrainie stosują metody zakazane w UE, co pozwala im uniknąć zbędnych kosztów i eksportować i eksportować na rynek europejski duże ilości mięsa drobiowego, jaj i miodu, a także zbóż i roślin oleistych. W rezultacie rolnicy z Europy Środkowej nie mają możliwości sprzedaży własnych produktów, zauważył Nagy.
Według Ministerstwa Rolnictwa Węgier zakaz importu potrwa do 30 czerwca br.
„Budapeszt oczekuje, że do tego terminu UE dokona przeglądu tymczasowego zniesienia ceł na ukraińskie towary i zapewni sprawiedliwe warunki rynkowe dla europejskiego rolnictwa” – czytamy w komunikacie.
Jak donosił Ukrinform, od kilku miesięcy polscy rolnicy organizują masowe protesty, w szczególności sprzeciwiając się transportowi ukraińskich produktów rolnych przez terytorium Polski do krajów trzecich.
Pod naciskiem rolników polski rząd zaapelował do Komisji Europejskiej o zniesienie zerowego cła na ukraińskie produkty rolne.
Komisja Europejska nie spełniła jednak głównego żądania polskich rolników dotyczącego nałożenia ceł na ukraińskie towary rolne i przedłużyła umowę o bezcłowym imporcie towarów z Ukrainy o kolejny rok, do 5 czerwca 2024 r.
Podczas oficjalnej wizyty w Polsce 5 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał na ten temat z polskim premierem Mateuszem Morawieckim. Po tym, podczas briefingu prasowego, powiedział, że ten problem zostanie rozwiązany w najbliższej przyszłości.
Podczas spotkania 7 kwietnia na granicy w Dorohusku z polskim ministrem Robertem Telusem, minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski powiedział, że Ukraina wstrzyma eksport pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski do nowego sezonu.
15 kwietnia minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że ministrowie rolnictwa Ukrainy i Polski Mykoła Solski i Robert Telus podpiszą w poniedziałek, 17 kwietnia, umowę o tranzycie ukraińskiego zboża przez Polskę do krajów trzecich.