W tym roku w Ukrainie słowa „Nigdy więcej” są postrzegane inaczej – Zełenski
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji
Ukraina 8 maja wraz z całym cywilizowanym światem honoruje wszystkich, którzy bronili planety przed nazizmem podczas II wojny światowej, ale słowa „Nigdy więcej” są odbierane inaczej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział o tym w przekazie wideo z okazji Dnia Pamięci i Pojednania, informuje Ukrinform.
„W tym roku mówimy „Nigdy więcej” inaczej. „Nigdy więcej” słyszymy inaczej. Brzmi boleśnie, okrutnie. Bez wykrzyknika, ale ze znakiem zapytania. Mówisz nigdy więcej. Powiedz o tym Ukrainie” – powiedział Zełenski.
Według niego, 8 maja, wraz z całym cywilizowanym światem, nasze państwo honoruje wszystkich, którzy zginęli podczas II wojny światowej: miliony straconych istnień, okaleczonych losów, torturowanych dusz i miliony powodów, by powiedzieć złu: „Nigdy więcej".
„Wiedzieliśmy, jaką cenę za tę odwagę zapłacili nasi przodkowie, wiedzieliśmy, jak ważne jest jej zachowanie i przekazanie naszym potomkom, ale nie sądziliśmy, że nasze pokolenie będzie świadkiem kpiny ze słów, które jako okazało się, że nie są prawdziwe dla wszystkich” – podkreślił prezes.
Z kolei głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny nazwał Siły Zbrojne Ukrainy pierwszą armią świata.
Odpowiednie przesłanie z okazji Dnia Pamięci i Pojednania, poświęcone pamięci ofiar II wojny światowej, zostało opublikowane w jego Telegramie, donosi Ukrinform.
"Nigdy więcej... Niestety tak nie jest. W centrum Europy znów toczy się krwawa podstępna wojna. Agresor cynicznie posługuje się pamięcią i warunkami II wojny światowej. Ale przetrwamy. Jesteśmy silni . Siły Zbrojne Ukrainy to pierwsza armia na świecie. Pokonaliśmy nazizm - zwyciężymy i raszyzm! Wieczna pamięć ofiarom II wojny światowej! Chwała ukraińskim żołnierzom!" - Zauważył Załużnyj.
Również przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk napisał na Facebooku, że zwycięstwo Ukraińców w wojnie z rosyjskim najeźdźcą jest nieuniknione, podobnie jak zwycięstwo nad nazistami w II wojnie światowej.
„Najważniejszym pomnikiem jest pamięć ludzka, która z pokolenia na pokolenie pędzi do wieczności i zagnieżdża się w sercach” – powiedział.
Jak zaznaczył szef RN, co roku wspominamy II wojnę światową - najbardziej krwawą i okrutną katastrofę w historii ludzkości. Co roku mówimy o jej straszliwych skutkach – co najmniej 50 mln zabitych. Co roku kłaniamy się wszystkim tym, którzy bronili swojej ojczystej ukraińskiej ziemi przed nazizmem.
„Jeśli pokonamy nazistów, pokonamy też Rosjan. Nie możemy przegrać, bo dla nas jest to wojna o wolność, cywilizację, demokrację i europejskie wartości z imperialnymi ambicjami agresywnego, zbrodniczego sąsiada” – podkreślił Stefanchuk.
8 maja Ukraina obchodzi Dzień Pamięci i Pojednania poświęcony pamięci ofiar II wojny światowej.
24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzają zmasowany ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi za pomocą artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych.
prs