Wspólna produkcja broni i wzmocnienie obrony powietrznej: Szmyhal spotkał się z Mertzem
Premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas spotkania z szefem frakcji CDU/CSU w niemieckim Bundestagu Friedrichem Mertzem omówił rozwój wspólnej produkcji obronnej.
Jak podaje Ukrinform, Szmyhal poinformował o tym w Telegramie.
„Zwróciłem uwagę na przywództwo pana Mertza we wspieraniu Ukrainy, które wykazał już na początku inwazji na pełną skalę. Został pierwszym niemieckim politykiem, który odwiedził nasz kraj. Podziękował za jasne, konsekwentne i zdecydowane stanowisko w sprawie dostarczenia Ukrainie broni i sprzętu przeciwlotniczego” – zauważył Szmyhal.
Rozmówcy skupiali się na kwestiach wsparcia militarnego i finansowego, a także na znaczeniu sprawiedliwego zakończenia wojny.
„Rozmawialiśmy o rozwoju naszego wspólnego przemysłu obronnego. Jesteśmy zainteresowani dalszym poszerzaniem listy projektów niemieckich firm na Ukrainie, przede wszystkim w kontekście wspólnej produkcji broni, amunicji i sprzętu. Systemy obrony powietrznej pozostają niezwykle ważnym aspektem przeciwdziałania rosyjskim atakom rakietowym i dronów” – podkreślił Szmyhal.
Strony poruszyły punkty Planu Zwycięstwa przedstawionego przez Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Szmyhal podkreślił, że członkostwo w NATO jest dla Ukrainy niezwykle ważne, przede wszystkim ze względu na uzyskanie długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i osiągnięcie trwałego pokoju. Podziękował osobie Mertza za zrozumienie tego stanowiska.
„Ukraina liczy na terminowe i pełne wdrożenie decyzji G7 w sprawie pomocy w wysokości 50 miliardów dolarów, objętej zamrożonymi rosyjskimi aktywami. Oczekujemy także konfiskaty całego rosyjskiego majątku na rzecz odbudowy Ukrainy” – podkreślił Szmyhal.
Podziękował Niemcom za pomoc przywódczą we wszystkich kierunkach, a także osobiście Mertzowi za wsparcie Ukrainy i jej ambicji europejskich i euroatlantyckich.
Jak podano, w poniedziałek 9 grudnia Mertz przybył z wizytą do Kijowa. Podczas spotkania z Zełenskim Mertz zaproponował utworzenie Grupy Kontaktowej składającej się z czterech krajów w celu wypracowania wspólnego europejskiego stanowiska w sprawie zakończenia wojny z Ukrainą.