Szmyhal opowiedział o wyzwaniach, którym Ukrainie udało się stawić czoła w 2023 roku

Premier Ukrainy Denys Szmyhal opowiedział o ośmiu wyzwaniach, które Ukrainie udało się pokonać w zeszłym roku.

W szczególności są to zdolności obronne i obronne, stabilność finansowa, realizacja przez rząd programów społecznych, rosyjski terroryzm energetyczny, blokada ukraińskich portów morskich przez agresora, odbudowa, bezpieczeństwo żywnościowe i przystąpienie do UE.

Zauważył to na forum „Ukraina. Rok 2024” – podaje korespondent Ukrinform.

„Pierwszym wyzwaniem stojącym przed Ukrainą w zeszłym roku jest obronność i potencjał obronny. Wytrzymaliśmy pierwszy cios. Radykalnie przekształcamy ukraińską obronę. Moce produkcyjne przemysłu obronnego potroiły się, produkcja dronów wzrosła 100-krotnie” – poinformował Szmyhal.

Szef rządu podkreślił, że nowa produkcja sprzętu i broni, rakiet, artylerii i pocisków pojawiła się na skalę, „co boli i będzie jeszcze bardziej odczuwalne dla wroga”.

Według niego drugim wyzwaniem była gospodarka i stabilność finansowa.

„Utrzymali gospodarkę w ruchu. Ożywienie gospodarcze rozpoczęło się w 2023 r. PKB wzrósł o ponad 5%” – podkreślił Szmyhal.

Zauważył także, że w latach 2022-2023 udało się pozyskać 74 miliardy dolarów finansowania zewnętrznego, stworzyć globalną koalicję finansową na rzecz wsparcia ukraińskiego budżetu, „dzięki temu możemy przeznaczyć wszystkie nasze wewnętrzne zasoby na obronę naszego państwa .”

Premier podkreślił także, że rządowe programy pobudzenia gospodarki przyniosły potężny efekt – więcej podatków w budżecie, więcej pieniędzy dla ukraińskiej armii.

„Trzecim wyzwaniem, przed którym stoimy, jest wdrożenie programów społecznych i pomoc naszym ludziom” – powiedział.

Szmyhal przypomniał, że przez dwa lata masowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę rząd ukraiński nigdy nie opóźniał wypłat emerytur i innych świadczeń socjalnych. Według niego planowana jest już trzecia waloryzacja emerytur, „podwyższamy pensje nauczycielom, zwiększamy dotacje, pomagamy najbardziej potrzebującym Ukraińcom”.

Premier zauważył, że czwartym wyzwaniem ubiegłego roku był rosyjski terroryzm energetyczny.

„Gdzieś w grudniu 2022 roku Rosja pomyślała, że ​​światło na Ukrainie zniknie na zawsze. Wydali na to tysiące rakiet i dronów. Miniona zima była szczególnie trudna, ale światło zwyciężyło z ciemnością” – podkreślił.

Szmyhal zauważył, że naprawy obiektów energetycznych prowadzono 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ustanowiono trzy poziomy ochrony i „dziś na Ukrainie Ukraińcy mają światło i ciepło”.

Piątym wyzwaniem, zdaniem szefa rządu, była rosyjska blokada ukraińskich portów morskich. Zaznaczył, że na początku wojny był to bardzo duży cios dla gospodarki kraju. Zamiast tego w odpowiedzi sześciokrotnie zwiększono przeładunek w portach nad Dunajem i wdrożono sposoby solidarności wspólnie z partnerami europejskimi.

„W 2023 roku Ukraina wygrała bitwę o Morze Czarne. Uruchomiliśmy nowy korytarz morski i dzięki temu osiągnęliśmy wolumen eksportu porównywalny z przedwojennym” – podkreślił premier.

Szóstym wyzwaniem było niszczenie na dużą skalę i odbudowa zniszczonego – dodał. Szmyhal zauważył, że dla władz państwowych sprawą fundamentalną jest rozpoczęcie odbudowy Ukrainy już teraz, nie czekając na koniec wojny.

Szmyhal poinformował, że odrestaurowano już 23 tys. wieżowców i domów prywatnych, prawie 900 placówek medycznych i ponad 600 placówek oświatowych, 9200 obiektów infrastruktury krytycznej. Powstała także koalicja na rzecz odbudowy Ukrainy i udało się przekonać partnerów o możliwości rozpoczęcia szybkiej odbudowy.

„Siódmym wyzwaniem była kwestia bezpieczeństwa żywnościowego. Przeprowadziliśmy dwie kampanie siewne i dwie żniwne w czasie wojny. W 2022 r. zebrano 72 mln ton zboża, a w 2023 r. – 79 mln ton zboża” – powiedział szef rządu, zaznaczając, że Ukraina zaopatruje obecnie w żywność siebie i inne kraje świata.

„Ósmym wyzwaniem było przyspieszenie przystąpienia Ukrainy do UE pomimo wojny” – powiedział Szmyhal.

Przypomniał, że w 2022 roku państwo ukraińskie otrzymało pięć tzw. wiz bezwizowych z Europą, a mianowicie „energetyczną”, „transportową”, „gospodarczą”, „celną” i „cyfrową” bezwizową, a także otrzymało status państwa kandydującego do UE, wdrożyła wszystkie zalecenia i rozpoczęła reformy europejskie na dużą skalę.

„W wyniku naszej udanej pracy Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej” – podsumował Szmyhal.

Jak podawał Ukrinform, w niedzielę 25 lutego na forum „Ukraina. Rok 2024.” Głównymi tematami forum były osiągnięcia Ukrainy celów w wojnie, rozwoju Sił Obronnych i Bezpieczeństwa Ukrainy, pracy ukraińskiego kompleksu obronno-przemysłowego, zapewnienia wzrostu gospodarczego i integracji Ukrainy z rynkami światowymi, realizacji ukraińskiej formuły pokojowej, gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i ochronę życia naszych ludzi.