Ukraińskie przedsiębiorstwa sektora wydobywczego i metalurgicznego są obciążone w 15-20%

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Ukraiński sektor wydobywczy i metalurgiczny uległ znacznemu spadkowi: przedsiębiorstwa metalurgiczne są obciążone średnio w 15%, górnictwo - w 20%.

O tym podczas dyskusji „Co z metalurgią?” Ołeksandr Kalenkow, prezes Ukrmetallurgpromu, powiedział na Facebooku, donosi Ukrinform.

„Do końca roku jesteśmy o około 30 proc. bliżej wskaźników z 2021 r. Ale te liczby nie powinny nikogo wprowadzać w błąd, bo w ogólnych obliczeniach uwzględniono wskaźniki za styczeń i luty, kiedy na świecie panowała jeszcze relatywnie dobra sytuacja, a nie rozpoczęliśmy działań zbrojnych. W rzeczywistości nasze przedsiębiorstwa metalurgiczne są obciążone w około 15%, górnictwo - w 20%. To taki cios, po którym bardzo trudno będzie nam się podnieść" - powiedział Kalenkow.

Według niego problemy w branży zaczęły się już w 2014 roku, kiedy Ukraina zaczęła tracić przedsiębiorstwa przemysłowe na wschodzie w wyniku okupacji rosyjskiej i trzeba było odbudować logistykę. Jednak w lutym 2022 r. sektor ten doznał miażdżącego ciosu.

Kalenkow podkreślił, że pierwsze ograniczenie produkcji rozpoczęło się w pierwszych dniach wojny ze względów bezpieczeństwa personelu, ponieważ na linii starć zbrojnych znalazła się znaczna liczba przedsiębiorstw metalurgicznych - Mariupol, Zaporoże, a później Krzywy Róg. Następnie dodano czynniki ekonomiczne. Ponieważ przemysł był zawsze zorientowany na eksport - Ukraina eksportowała około 50% urobku i 80% wyrobów hutniczych - na jego pracę wpływ miała przede wszystkim sytuacja globalna. Ceny na światowych rynkach zaczęły spadać. Drugim ważnym elementem jest logistyka, której koszt od początku wojny wzrósł 4-5 razy. Branża znalazła się w tzw. nożycach: ceny spadają, koszty produkcji rosną, nie można jej dostarczać do klientów z powodu blokady portów morskich. To wszystko miało wpływ na ogólny negatywny wynik.

Zauważył, że w związku z tym geografia eksportu musiała zostać znacząco zrestrukturyzowana.

 „Dla nas rynkiem „macierzystym” zawsze był rynek europejski, na który dostarczaliśmy około jednej trzeciej produktów. W 2022 roku ponad 60% było już eksportowane do krajów UE, około 10% do innych krajów europejskich. Gdzieś około 10-15% to Turcja i inne kraje. Wraz z utratą dostępu do ukraińskich portów znacznie utrudnione stało się dostarczanie naszych produktów do odległych krajów. Nawet jeśli przetransportujemy go do Europy przez zachodnie przejścia graniczne, europejskie porty nie zawsze poradzą sobie z tym przepływem” – powiedział Kalenkow.

Jak informowaliśmy, w 2022 roku ukraińskie przedsiębiorstwa metalurgiczne wyprodukowały 6,26 mln ton stali, czyli o 70,7% mniej niż w 2021 roku. Poinformowano również, że Ukraina wyeksportowała w ubiegłym roku o 45,9% mniej rudy żelaza w porównaniu do 2021 r., w ujęciu pieniężnym eksport spadł o 57,8%.

prs